Awantura o rejs stulecia - Polska 100

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Awantura o rejs stulecia - Polska 100

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 9 maja 2018, 08:16

Sprawa PFN v. Mateusz Kusznierewicz z miejsca zrobiła się tak strasznie zawiła, że każdy zainteresowany prawdą musi sam pogrzebać w informacjach.
Od czegoś jednak trzeba zacząć.
Ja zacząłem stąd!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: Awantura o rejs stulecia - Polska 100

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 9 maja 2018, 08:28

Mateusz Kusznierewicz niewątpliwie wykazał się naiwnością, za co zapłaci... stosownie, może nawet z nadmiarem, ale PFN (stare repy z kancelarii broszki!) już nigdy nie powinny firmować się określeniem "narodowa", bo znów przynoszą wyłącznie wstyd nam wszystkim.
A tak przy okazji...
Nie ma żaglowców stricte polskiej konstrukcji i z polskich stoczni, które dały by radę udźwignąć taką akcję?
Mój pomysł to STS Pogoria - znam, pływałem... i zapewne bym się w miarę emeryckich możliwości do takiego rejsu finansowo dołożył. Zapewniam, że bez zbędnego nagabywania!
Jeden, jedyny warunek: żadnego PFN-u...!

[ img ]
Tych sejzingów do zawiązania to tam jest... trochę.
Im niższa reja, tym dłuższa i sejzingów... więcej.

Jeśli ta akcja ma promować właśnie Polskę i nasze osiągnięcia na morzach oraz marinach całego świata, to jacht zbudowany w USA nie może być dobrym pomysłem z... definicji.
Wszystkie nasze żaglowce od legendarnego "Lwowa" począwszy(*) zawsze wzbudzały niekłamamy zachwyt we wszystkich portach świata. Sam tego doświadczałem w czasie rejsu piękną, ale wcale nieprzesadnie okazałą "Pogorią".
I o to chodzi...!

(*) - To właśnie na STS "Lwów" zaczynał swą morską karierę legendarny Olgierd Borchardt, co opisał w kultowej książce "Znaczy Kapitan".
I to o nim jest ta ewidentnie polska zwrotka światowej szanty "Morskie opowieści":
"Pływał raz na Lwowie majtek,
Czort Rasputin, bestia taka,
Że sam kręcił kabestanem,
I to bez handszpaka!
"
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 9 maja 2018, 08:38

Zygmunt Skibicki
Mundek

2018.05.17

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 17 maja 2018, 08:50

Popłynąć dookoła świata to jeszcze nie wszystko w tym temacie - https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33, ... 37742.html
Jednostka powinna być odpowiednio duża, by na jej pokładzie można było pokazać gościom, dlaczego warto polubić Polskę i Polaków?
STS "Dar Młodzieży" nadaje się do tego znakomicie! - http://pl2018.org/

[ img ]

Dar Młodzieży
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez ryjek » Pt, 1 cze 2018, 12:32

Z całym szacunkiem, ale rejs jednej jednostki dookoła świata, który nie zostanie zauważony przez nikogo, poza kilkudziesięcioma uczniami, zanudzanymi prelekcja brodatych facetów w sztormiakach (to oczywiście przenośnia) o kraju, który leży nie wiadomo gdzie i o którym zapomną zaraz po dzwonku na przerwę - to od samego początku kiepski pomysł.

Znacznie większy rozgłos przynosi Polsce organizacja regat Tall Ship Races. I tego typu imprezę - z zaproszeniem wszystkich liczących się (i tych mniej liczących się też) żaglowców świata, ze spotkaniami w polskich portach - Szczecinie i Gdańsku lub Gdyni - z dodatkowymi okolicznościowymi atrakcjami (np. konkursy wiedzy o ... Polsce i znanych Polakach), dały by odczuwalny efekt. Rejs Polska 100 tymczasem ....

Zresztą, proponuje lekturę wywiadu z Karolem Jabłońskim. Może mniej medialnie niż Mateusz Kusznierewicz rozpoznawalnym w Polsce przez ludzi nie interesujących się żeglarstwem, ale znacznie bardziej na świecie, w środowisku żeglarskich profesjonalistów. Nie jest to wprawdzie tekst o projekcie "Polska 100", ale kilka mądrych zdań i na ten temat się znajdzie:

http://wslizgu.pl/magazyn/17/temat-z-ok ... zeglarstwa
ryjek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 1 cze 2018, 16:05

ryjek napisał(a):Z całym szacunkiem, ale rejs jednej jednostki dookoła świata, który nie zostanie zauważony przez nikogo, poza kilkudziesięcioma uczniami, zanudzanymi prelekcja brodatych facetów w sztormiakach (to oczywiście przenośnia) o kraju, który leży nie wiadomo gdzie i o którym zapomną zaraz po dzwonku na przerwę - to od samego początku kiepski pomysł.

A ja myślę, że postawiona teza o uczniach i "brodatych facetach" jest bardzo naciągana.... Pytanie: po co?
Uczestniczyłem na pokładzie STS Pogoria w kilku bardzo udanych imprezach integracyjnych z miejscowymi żeglarzami poza Polską i zapewniam, że wszystko zależy od ludzi i ich pomysłów.
Fakt, jak się kilku nadętych facetów zacznie ścigać w... nabzdyczeniu, to... o kant dupy to potłuc!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Żagle