Szotówki

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Szotówki

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 30 lip 2017, 15:29

Szotówki to są rękawice żeglarskie chroniące dłonie przy wszelkich pracach pokładowych(*), głównie przy siłowym ciągnięciu lin.

[ img ][ img ]

Dobre szotówki są robione zwykle z mocnych tkanin szybkoschnących i mają mocne i ciasne zapięcia wokół nadgarstków(**). Po wewnętrznej stronie są wzmocnienia z porowatej skóry lub bardzo mocnej tkaniny i istotne jest by wzmocnienia wywijały się aż na zewnątrz palców małego i wskazującego. Kciuk jest ochraniany skórą praktycznie dookoła.

To bardzo istotne, by dobrać rozmiar do wielkości dłoni. Istotny jest obwód kiści dłoni. Podaje się to w centymetrach lub calach, a czasem w skali numerowej lub literowej: XXS,XS,S,M,L,XL...
Współmierność skal wielkości rękawic pokazuje powyższa tabelka.

W letnim sezonie żeglarskim używa się rękawic z odsłoniętymi ostatnimi segmentami palców - patrz fotka wyżej. Bardzo ważne jest to, by dobrze chronione były środkowe segmenty palców!
Dość podobne rękawice rowerowe i tak zwane fitneski mają za krótkie osłony palców oraz sprężyste poduszki na dłoniach i w praktyce nie nadają się dla żeglarzy.
Bardzo łatwo sprawdzić, czy rękawica nadaje się jako szotówka. Wystarczy mocno chwycić linę i ją ciągnąć. Jeśli w którymkolwiek miejscu między liną a dłonią nie ma rękawicy ze wzmocnieniem, to... się nie nadaje!

(*) - rękawica bosmańska, to zupełnie inna bajka!
(**) - chodzi o to, by lina ciasno wypuszczana z dłoni nie mogła ściągnąć rękawicy.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Powrót do Żagle

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron