Mata antypoślizgowa na stół messy

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Mata antypoślizgowa na stół messy

Postprzez Zygmunt Skibicki » So, 27 maja 2017, 09:08

Kto choć raz poślizgnął się i wywalił na śliskim, mokrym i mocno rozkołysanym pokładzie, ten potrafi docenić pokładowe powłoki antypoślizgowe i nigdy nie będzie żartował na ich temat...

A jak to jest w kambuzie, gdy przechył jest poważny i jednostka mocno walczy na dużej fali?
Kuchnie jachtowe wyposaża się w tak zwane kardany (patrz słownik terminów żeglarskich) i "płotki" utrzymujące w pożądanym miejscu latające na boki garnki, a kucharze stosują pasy przypinane do blatów, co pomaga im utrzymywać równowagę przy pracy.
A... stoły?
Zupa... pół biedy, bo wystarczy spory kubek trzymany w ręce.
Ale jak jeść nożem i widelcem, gdy cały czas trzeba jedną ręką trzymać... uciekający talerz?
Jak postawić na rozkołysanym stole półmisek z daniem dla kilku osób? Zdarzył mi się taki rejs na STS Pogoria, a na nim śniadanie przy pionowej amplitudzie bukszprytu około 8 metrów!

Praktycy wykorzystują do tego maty antypoślizgowe zwane obrusami sztormowymi, które kładzie się na blaty i na nich bezpiecznie stawia zastawę i rozkłada sztućce. Nawet przy sporej fali jest to rozwiązanie wystarczające. Oczywiście już dawno pojawiły się w handlu specjalistyczne maty żeglarskie... Oczywiście jak wszystko "profesjonalne" są one stosownie... drogie. Tyle, że są to dokładnie takie same, wręcz te same maty-siatki, które oferują markety budowlane do układania na śliskich podłogach pod... dywanami!

Uwaga:
Te maty tracą sporą część swych własności antypoślizgowych, gdy są zakurzone lub poplamione tłuszczem!
Warto zatem od czasu do czasu przepłukać taką matę w ciepłej wodzie z detergentem, dobrze potem ją wypłukać w samej wodzie i wysuszyć, bo w czasie rejsu nigdy nie wiadomo, czy kolejny posiłek nie wypadnie podczas... chwiejby.


[ img ]

Bym tego nie pisał, gdybym w renomowanym (ponoć!) sklepie żeglarskim nie natknął się na maty antypoślizgowe z metkami... dywanowymi.
Bo prawda jest też taka, że taka mata położona pod dywanem na sliskiej podłodze powoduje, iż dywan się... nie ślizga!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Powrót do Żagle

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości