Igła rybacka

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Igła rybacka

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 14 cze 2016, 14:34

W razie wątpliwości co do użytej terminologii warto zajrzeć do - Słownik terminów żeglarskich

Igła rybacka zwana przez niektórych kleszczką, przez jeszcze innych czółenkiem sieciarskim czy rybackim to taki drobny, ale bardzo ułatwiający prace bosmańskie... gadget.
Przydaje się do prac z juzingiem, który nawinięty na szpule handlowe, łatwo się wyślizguje z rąk i ląduje zazwyczaj w wodzie, z której wcale niełatwo go wyciągnąć, bo... jak się go ciągnie, to się ze szpuli... rozwija, a potem skłębiony na pokładzie nie daje się rozplątać. Namotany na igłę rybacką jest po prostu wygodniejszy w użyciu, dobrze leży w dłoni, łatwo się dociąga nawoje, a i ewentualne nawet skomplikowane przeploty wykonuje się juzingiem na igle szybko i bez problemów. Cóż... wymyślili tę igłę rybacy żyjący daleko poza wyobrażalną granicą... pomroki dziejów(*). Do dzisiaj na wszystkich akwenach świata widuje się takie lub bardzo podobne czółenka w rękach rybaków(**) naprawiających sieci...

[ img ]

Klasyczna igła rybacka nie ma tej dziurki, przez którą warto juzing przewlec i zawiązać pętelką na dolnych widełkach. Wywiercenie takiej dziurki w cienkim plastiku to jest... chwila.

[ img ]

Chyba nie ma sensu opisywać, jak namotać juzing na igłę, bo to przecież widać.

(*) - Najstarszy jak dotąd znaleziony na Ziemi węzeł jest częścią skrawka sieci datowanej na wiek circa 10 000 lat znalezionej przez archeologów w Przesmyku Karelskim, czyli pomiędzy Zatoką Fińską a jeziorem Ładoga. Może to zaskakiwać, ale jest to dokładnie taki węzeł jaki dziś określamy jako... szotowy zwany też sieciarskim, choć zapewne nikt go wtedy tak akurat nie nazywał.
(**) - Pierwszą w życiu kleszczkę widziałem jako nieletnie pacholę zwiedzające fabrykę sieci w Korszach na Mazurach. Wtedy tam kleszczkami sieci rybackie... produkowano... po prostu! Widząc moje, wyjątkowe w grupie zainteresowanie jedna z pracownic nauczyła mnie wyplatania najprostszej sieci, co trwało dosłownie kilka minut. No i przydało się potem jak... znalazł.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Igła rybacka

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 15 mar 2017, 17:22

Igły rybackie są różnych rozmiarów. Najważniejszy parametr igły, to jej szerokość. Ma to znaczenie przy wyplataniu lub naprawach sieci.

[ img ]

To właśnie szerokością igły sieciarskiej ustala się wielkość robionych w sieci oczek!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Żagle

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron