Filtry wody pitnej

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Filtry wody pitnej

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 8 cze 2016, 11:50

W razie wątpliwości co do użytej terminologii warto zajrzeć do - Słownik terminów żeglarskich

Na każdym jachcie turystycznym potrzebna jest załodze woda pitna. Z tej przyczyny montuje się nisko pod pokładem czasem duże i ciężkie bunkry wody czystej i oczywiście mniej więcej tej samej wielkości (lepiej większe!) bunkry do wody brudnej(*).
Pływając po wodach śródlądowy bunkrów wody pitnej można uniknąć, albo przynajmniej bardzo ograniczyć ich wielkość stosując wodę zaburtową. Niezbędne jednak stają się w tym wypadku skuteczne filtry do wody, bo ta woda bezpośrednio do picia nadaje się rzadko, a na postojach w marinach raczej... w ogóle. Woda zaburtowa bez filtrowania nadaje się zwykle tylko do zmywania pokładu oraz kingstona i ewentualnie do prania.
Przeznaczone dla żeglarzy śródlądowych filtry wody pitnej zapewniają czystą i świeżą wodę pitną, usuwają nieprzyjemne smaki i zapachy. Porządne modele takich filtrów są niewielkie, łatwe do montażu bezpośrednio przy pompie, mogą pracować pod ciśnieniem kilku barów. Koszt jest około 200 złotych, a wystarczają zwykle na cały sezon żeglarki, albo do przefiltrowania kilku tysięcy litrów wody. Potem trzeba je najzwyczajniej wymienić.
Zawierają w swych wkładach filtrujących jony srebra(**), które niszczą wszystkie bakterie(***)... I tu zaczynają się problemy wynikające z niewielkiej zwykle wiedzy mikrobiologicznej...
Żeby te nad wyraz mikroskopijne ilości jonów srebra, które zwyczajnie uwalniają się z wkładu filtrowego do filtrowanej wody, mogły skutecznie zadziałać, potrzebny jest czas... Zazwyczaj wystarcza około pół godziny. Trzeba zatem za pompą i filtrem zamontować choćby niewielki ciśnieniowy zbiornik buforowy, by nie korzystać z wody filtrowanej przed sekundą.
Jak duży powinien być ten zbiornik? To już kwestia intensywności korzystania z wody pitnej na jednostce. Każdy człowiek musi wypić dziennie około 2,5 litra wody. Do tego dochodzą zmywania naczyń, mycie się lub także pranie odzieży, choć to ostatnie na rejsach śródlądowych to już spora przesada.
Powiem tak: Przy założeniu, że w marinach korzysta się z wody pitnej "z kei" moim zdaniem 3 do 4 litrów pojemności zbiornika wody pitnej na każdego załoganta wystarcza. Inną, ale ważną kwestią jest sensownie zrobiony i realizowany na jednostce harmonogram korzystania z wody pitnej... W czasie przygotowywania obiadu dla załogi raczej nie należy uruchamiać prysznica... na przykład.

Warto zajrzeć - tu!

Po co nam to wszystko? Ano po to, by bez nadmiernego obciążania jednostki mieć możliwość powiększenia bunkrów nieczystości. Wszak nie w każdym porcie jachtowym istnieje punkt asenizacyjny, gdzie bez problemów można nasze bunkry opróżnić.

Trzeźwa uwaga!
Wiem, że istnieje zakorzeniony na wielu jednostkach zwyczaj opróżniania bunkrów nieczystości tuż przed każdym wejściem do marin oraz wypływania z nich "na chwilę by... przewietrzyć żagle", a tak naprawdę tylko w tym celu, by opróżnić bunkry. Jako bardzo chętnie pływający także wpław po wielkich akwenach uważam to za burackie sk...syństwo!

Warto zajrzeć - tu!

(*) - bezpośrednie zrzucanie wód brudnych za burtę na wszystkich wodach śródlądowych, a na morskich w pasie do 12 Mm (22 kilometry) od brzegu jest prawnie zabronione!
(**) - nie znam przypadku, by komuś taka woda filtrowana, zawierająca jony srebra... zaszkodziła z wyjątkiem opisanym w (***).
(***) - kompletnie wyjałowiona woda pitna, a w konsekwencji po kilku dniach rejsu także nieco osłabiona sprawność przewodów pokarmowych załogantów wymagają zwiększenia spożycia: jogurtów, kefirów, maślanek czy choćby zsiadłego mleka. To przy okazji zmniejsza zapotrzebowanie na wodę pitną załogi. Jedna uwaga: nie mogą być to napoje mleczne pasteryzowane! Na każdy rejs warto mieć w kambuzie spory hobok świeżo osobiście zakiszonych ogórków. Z doświadczenia wiem, że zawsze jest ich... za mało.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Powrót do Żagle

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron