Dziennik jachtowy

Morskie, zatokowe, szuwarowe, rekreacyjne, turystyczne, samodzielne, rodzinne, towarzyskie i każde inne...

Moderator: Zygmunt Skibicki

Dziennik jachtowy

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 12 maja 2016, 15:56

źródło

W razie wątpliwości co do użytej terminologii warto zajrzeć do - Słownik terminów żeglarskich

Dziennik jachtowy - dokument nieformalny stosowany na jachtach (najczęściej żeglujących po morzu) rodzaj pamiętnika służący do zapisywania według ustaleń armatora wydarzeń dotyczących jachtu, jego rejsów i jego załogi.
W charakterze dziennika jachtowego używane są: zwykłe kalendarze, notesy, itp... Najczęściej jednak, do dzisiaj, używane na polskich jachtach dzienniki mają układ rubryk oraz instrukcję prowadzenia zgodne z dawnymi wzorami dziennika jachtowego opracowanymi przez PZŻ na podstawie rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 18 kwietnia 1963 r i zarządzenia Ministra Żeglugi nr 95 z dnia 23 maja 1963 roku.

Prowadzony na polskich jachtach morskich (jako odpowiednik dziennika okrętowego), służył do notowania wszystkiego, co dotyczyło jachtu oraz jego załogi w czasie żeglugi. Prowadzony był przez cały okres żeglugi. Na żądanie władz uprawnionych do nadzoru nad działalnością jachtingu morskiego winien był zostać im okazany[3].

Dziennik zawierać musiał daty rozpoczęcia i zakończenia dziennika, a także musiał być zatwierdzony przez Okręgowy Związek Żeglarski właściwy dla portu macierzystego jachtu[3]. Dziennik jachtu musiał być przechowywany przez lat 10 od jego zakończenia (i przez taki okres ważne były staże konieczne do przystąpienia do egzaminów na ówczesne stopnie żeglarskie)

Na pierwszych stronach dziennika znajdowały się dane dotyczące jachtu i armatora. Następne strony zawierały instrukcję jego prowadzenia, a kolejne już właściwe strony dziennika. Strony te zapisywano danymi dotyczącego każdego pływania: "numer pływania", "rodzaj pływania" oraz jego przebieg. Zapisów w dzienniku dokonywał oficer wachtowy. Zliczenia czasu żeglugi i ilości przebytych mil dokonywał I oficer. Kapitan raz na dobę obowiązany był dziennik sprawdzić i podpisać[3].

W dzienniku jachtowym można było znaleźć wszelkie informacje, które mogły posłużyć do odtworzenia warunków żeglugi, postojów w portach oraz wypadków. Notowane były (pod dokładnie określoną datą) dane nawigacyjne, stan pogody i morza. Zawierał także: nazwy odwiedzonych portów, rodzaje wykonywanych manewrów, pozycje określone z namiarów, mijane znaki nawigacyjne. Wpisy obejmowały również nazwiska załogi, powierzone członkom załogi funkcje, popełnione przestępstwa, zażalenia, wypadki itd, itp
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziennik jachtowy

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 4 gru 2016, 17:00

Miałem w ręku nad wyraz ciekawy dziennik pokładowy!
To był dziennik/pamiętnik żeglarza, który nigdy nie był właścicielem żadnej łodzi żaglowej. Prowadził natomiast w standardowej księdze dziennik jachtowy na każdej jednostce, którą czarterował. Oczywiście każda jednostka była identyfikowalnie opisana w tym pamiętniku!
Poza tym niczym się ten dziennik pokładowy nie różnił od wszystkich innych.

W dobie dość powszechnego czarterowania jachtów żaglowych bardzo mi się ten pomysł podoba!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziennik jachtowy

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 30 gru 2016, 16:53

Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziennik jachtowy

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 20 kwi 2017, 10:32

Na żaglowcach i jachtach żaglowych wychodzących w morze nigdy do dziennika pokładowego nie wpisuje się portu przeznaczenia, a jeśli już, to wyłącznie... ołówkiem(*), bo też nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy zmienne wiatry oraz inne przypadłości rzucą.
Całkiem nieodległy przykład !

(*) - a i na Mazurach warto to stosować.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Żagle

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości