Problemy, problemy...

Wszystko można, lecz z... ostrożna!

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Problemy, problemy...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 7 lut 2019, 12:37

Dostałem na priv pytanie:
Lich555 napisał(a):Witam.
Pierw chciałbym zapytać, czy da się zrobić coś z likierem, w którym ścięło mi się białko od wlania za dużej ilości alkoholu na raz (albo zbyt mocnego, spirytus 95%), czy jest to proces nieodwracalny i likier zmarnowany? Ma teraz konsystencję jakby galaretki...

No to odpowiadam, bo temat zapowiada się na obszerniejszy:
A jaki to jest likier?
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: Problemy, problemy...

Postprzez Lich555 » Cz, 7 lut 2019, 12:46

Likier Bożonarodzeniowy. Przepis zaczerpnięty z tej strony:
https://filozofiasmaku.pl/2015/12/09/likier-bozonarodzeniowy/

Likier po zrobieniu wyszedł mi bardzo, bardzo gęsty. Nawet po trzymaniu go w temperaturze pokojowej nie dało się go pić. Bardziej był to krem i teraz żałuję, że nie pozostawiłem go w takiej formie...
Lich555

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 7 lut 2019, 13:07

Ale tam w przepisie była wódka a nie spirytus...!
W domowym żargonie:
- wódka to jest alkohol o mocy około 40%,
- spirytus to jest alkohol o mocy 95%!
Są także tak zwane spirytusy nalewkowe o mocy nieco poniżej 70%. Można je uzyskać mieszając w równych porcjach wódkę ze spirytusem.
Uwaga! Spirytus z Czech lub Słowacji, tak zwany Liech, ma moc do 72%, bo mocniejszego nie można tam produkować - pakie mają prawo.

Ale... skoro jest problem, jaki zgłaszasz...
Ja bym to wszystko wlał do dużego słoja, albo plastikowego wiadra i mocno (maksymalne obroty i długi czas!) potraktował mocnym (minimum 600 W) blenderem. Nie mikserem, a właśnie blenderem!

A tak przy okazji...
Ilekroć trzeba zmieszać mleko z alkoholem, zawsze należy to robić wlewając powoli, cienkim strumieniem alkohol do mleka (nigdy odwrotnie!) i cały czas mieszać to blenderem.
Ja to robię zawsze w ciężkim, żeby mi nie "tańczył", kamionkowym garnku. Wlewam do rara mleko, w prawej ręce trzymam blender i... hajda, a w lewej ręce mam butelkę z alkoholem i powolutku ten alkohol wlewam do gara nie przerywając pracy blendera.
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Lich555 » Cz, 7 lut 2019, 21:31

Ok, spróbuję tak zrobić.
Sam likier zrobiłem pierw rozcieńczając spirytus wodą. Później jak... idiota, chciałem rozcieńczyć likier i dolałem mleka i spirytusu nie zważając na to, by wlewać go powoli... Spróbuję potraktować to blenderem. Już wiem, żeby uważać bardziej na przyszłość i nie działać pod wpływem nerwów...
Tak na przyszłość, gdyby wyszedł mi zbyt gęsty likier i chciałbym go nieco rozcieńczyć, to nic nie przeszkodzi po prostu wlać np. mleka i wódki do już gotowego produktu?
Lich555

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 7 lut 2019, 21:44

Lich555 napisał(a):Tak na przyszłość, gdyby wyszedł mi zbyt gęsty likier i chciałbym go nieco rozcieńczyć, to nic nie przeszkodzi po prostu wlać np. mleka i wódki do już gotowego produktu?

Ja bym najpierw "pod blenderem" wlał wódkę do mleka i dopiero taką mieszaninę wlewał do likieru... też "pod blenderem". Strzeżonego Pan Bóg strzeże!

A tak przy okazji...
Napisałem i wydałem książkę, z której najwięcej problemów powodują niektóre przepisy. Podejrzewam, że by tych problemów nie było, gdyby czytelnicy pragnący zrealizować którąś z receptur najpierw na spokojnie przeczytali część pierwszą książki, gdzie w możliwie najprostszych słowach wyjaśniam wszystkie technologiczne problemy ogólne.
Gdyby ktoś miał wątpliwości, to sugeruję przeczytać rozdział "Lekcja chemii" - strona 7, gdzie opisuję jak bardzo prostemu człowiekowi wyjaśniłem mocno skomplikowane problemy technologii "wyższego" gorzelnictwa. Jeśli on to pojął, to praktycznie każdy zrozumie.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Nalewki, likiery, kordiały i inne spirytualia