Tak sobie... nalewam

Wszystko można, lecz z... ostrożna!

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Tak sobie... nalewam

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 1 wrz 2011, 19:48

Przełom sierpnia i września, to czas na zajęcie się dereniem.
Oczywiście nalewka, choć można z tego zrobić kilka innych przetworów.

Robi się to tak...
Potrzebny jest balon o objętości w litrach minimum dwukrotnie większej niż masa derenia mierzona w kilogramach.
Dobrze jeśli balon ma szeroką szyjkę, bo łatwiej go umyć, a i wrzucanie owoców, a później ich usuwanie jest o wiele łatwiejsze.
Najlepiej jeśli balon jest w koszu wiklinowym wyścielonym słomą, choć w mieszkaniu praktyczniejsze są "kosze" plastikowe bez słomy za to okrywające szkło także od góry.
Do balonu potrzebne jest zamknięcie - najlepiej elastyczny "kapsel", który będzie się wydymał od ciepła i wsysał w głąb balonu, gdy będzie chłodno - taki... technologiczny "termometr".
Miałem do przerobu 8 kg derenia, więc balon musiał być dwudziestolitrowy.

Przepis ze starych rodzinnych zapisków(*):
Dojrzały dereń opłukać, obsuszyć i owoce ponakłuwać lub lekko zmiażdżyć - nie drylować.
Dereń wrzucić w balon dwukrotnie większy niż ważą owoce.
Tyle wódki 70-cio procentowej, ile kilogramów derenia - zalać.
Dodać dla poprawienia smaku:
- tyle dekagramów suszonych czarnych jagód, ile w kilogramach waży dereń,
oraz według uznania:
- tyle sztuk goździków zgniecionych w moździerzu, ile w kilogramach waży dereń,
- dużą, pokrojoną laskę wanilii na 10 kg derenia,
- płaską łyżeczkę zmielonego cynamonu na 10 kg derenia.

Balon szczelnie zamknąć, postawić w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu na dwa miesiące, co kilka dni mieszając przez kołysanie całości. Potem nalew spirytusowy zlać do szczelnie zamykanych butelek.
Owoce w balonie zasypać cukrem - połową masy początkowej derenia(**) - zamknąć szczelnie na miesiąc, co kilka dni potrząsać dla lepszego wymieszania się cukru z dereniem. Syrop cukrowy zlać i zmieszać z nalewem spirytusowym. Ewentualnie jeszcze dosłodzić, a jak by była za słodka, to skorygować to małą ilością kwasu cytrynowego. Można część zrobić bardziej słodką, a część... mniej. Postawić w chłodnym miejscu (ważne dla sklarowania się nalewki!) na tydzień nie ruszając balona w tym czasie.
Klarowną nalewkę ściągnąć wężykiem ostrożnie od góry do butelek (dolną, mniej klarowną przefiltrować przez bawełniany "rożek". Butelki zakorkować, zalakować, nakleić etykiety, położyć (korek powinien być cały czas w kontakcie z nalewką!) w chłodnym miejscu i... zapomnieć o nich co najmniej na pół roku.
Dereniówka im starsza, tym wyborniejsza! Warto zatem robić jej tyle, by z każdego roku część butelek zostało na kilka lat późniejsze, a znakomite okazje...

A tak wygląda moja "produkcja":

[ img ]

Właśnie dzisiaj zalałem dereń (z Bolestraszyc) spirytusem 70%-owym - pół na pół "Spirytus lubelski" i "Wyborowa".
Jagody, gożdziki i wanilię dodam za kilka dni...
Mam na trzy miesiące niezły "20-to litrowy" widok zza biurka. To czerwone co prześwituje przez dziurki kosza, to jest dereniówka... przyszła!
Elastyczny "kapsel" się "wydął" - widać, że jest "mu" ciepło!

Owoce po zlaniu syropu można przetrzeć przez sito dla oddzielenia pestek i dodać do przetworów z bardzo późnych jabłek - będzie wszak koniec listopada! Można też przesmażyć z cukrem i zamknąć w słoiki do późniejszych kulinarnych "pomysłów".

(*) - W wielu domach są takie stare "zeszyty" z równie cennymi przepisami zapisywanymi ręcznie przez całe pokolenia!
(**) - Ilość cukru można zwiększyć aż dwukrotnie - do masy równej masie początkowej derenia, ale wtedy otrzyma się dereniowy... likier, oczywiście o około 5% słabszy tzw. "damski". Do kawy i lodów wyśmienity!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 2 wrz 2011, 18:35

Dereniówka "dostała":
- 100 gramów suszonych czarnych jagód,
- laskę wanilii,
- 8 potłuczonych goździków.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Czeremchówka...

Postprzez bart » Pn, 5 wrz 2011, 09:24

Przepis warty wypróbowania.
Mój ojciec zrobił nalewkę opisanym sposobem z czeremchy z tym że użyl do zalania spirytusu bez wódki.Dalsze postepowanie analogiczne z tym ze bez dosypywania przypraw.Surowa jest wytrawna w smaku z wyraźną nutą migdałów i mocno ściągająca śluzówki.Po wymieszaniu z likierem w odpowiedniej proporcji otrzymujemy bardzo smaczny trunek.
bart
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 25 sie 2011, 13:09

Czeremchówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 6 wrz 2011, 19:43

Poprzedni post odnosi się do innego wątku, w którym opisuję robienie dereniówki.
bart napisał(a):Mój ojciec zrobił nalewkę opisanym sposobem z czeremchy z tym że użyl do zalania spirytusu bez wódki.

Zanim ktokolwiek miał by próbować tego przepisu uściślijmy pojęcia:
1. Wódka czysta, czyli alkohol etylowy i woda, to też jest spirytus - niezależnie od stężenia.
2. Powszechnie, "konsumencko" przyjmuje się, że spirytus, to wodny roztwór alkoholu etylowego o stężeniu powyżej 50 % objętościowych, a wódki o stężeniu poniżej 50%. Rozumiem, że posługujesz się raczej tymi właśnie pojęciami, tak?
Idąc dalej:
1. Jakim spirytusem została zalana ta czeremcha - ile on miał procent?
2. Jaka to była czeremcha: świeża czy wysuszona?
No i kwestia dla czeremchówki zasadnicza nad wyraz: jak długo to stało zalane spirytusem?
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Czeremchówka...

Postprzez bart » Wt, 6 wrz 2011, 22:59

Myślałem ze stwierdzenie spirytus w pospolitej nomenklaturze jest kojarzone z najwyższym stężeniem.Nawet nie wiedzialem ze stezenia pow 50% to w nomenklaturze fachowej juz spirytus - dzieki za info.
Wracając do meritum to był ten sam spirytus jak Twój (lubuski) nie mieszany z wódka i swieże owoce czeremchy.Co do czasu lezakowania to niestety nie wiem - musiałbym zapytać
bart
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 25 sie 2011, 13:09

Re: Czeremchówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 6 wrz 2011, 23:55

No to trzeba by wyjaśnić kilka kwestii, bo naśladownictwo może być bardzo groźne...

Jeśli użyć spirytusu 95-cio procentowego, to nalewka na świeżych owocach czeremchy miała by moc około 75%, czyli wyżej od śliwowicy paschalnej - dużo za wysoko jak na nalewkę! Chyba, że to by miało być "lekarstwo" mocno rozcieńczane wodą przed użyciem. Takie "wódki apteczne" stosowano mniej więcej do końca XVIII wieku w medycynie domowej. Tę akurat stosowano zewnętrznie do celów odkażających... Zatem, nie jako nalewkę...
Jeśli produktem miała by być nalewka(*), to wyłącznie zalewać spirytusem mieszanym pół na pół z wódką - około 70%. Nalewka będzie miała wtedy moc około 50%, a w wersji wysoko słodkiej ~45%.
Teraz co do czasu maceracji...
Maksymalnie 6 tygodni, a przy nalewie spirytusowym nawet 4! Potem przechodzą do wyciągu alkoholowego bardzo gorzkie, szkodliwe, wręcz trujące glikozydy i nalewka jest nie do wypicia, a "wódka odkażająca" miała by skutki zbyt drażniące zranienia.

wikipedia napisał(a):Owoce [czeremchy} nadają się do sporządzania dżemu, konfitury, marmolady, syropu, wina i soku. Można je również suszyć i używać do sporządzania naparu, odwaru, jako składnik herbatek aromatycznych ziołowo-owocowych o charakterze profilaktyczno-leczniczym.

Nasion z owoców nie należy spożywać z uwagi na zawartość glikozydów cyjanogennych (nitrylozydów: prunazyna, amigdalina), które w wyniku hydrolizy uwalniają cyjanowodór (kwas pruski).

W trakcie robienia soków, marmolady, dżemu, czy konfitury należy od miąższu owoców oddzielić nasiona, np. poprzez przecieranie przez sito lub drobny durszlak po ugotowaniu.

W celu zakonserwowania przetworów z owocu czeremchy stosować pasteryzację lub wysokie stężenie cukru (1część przetworu na 1 część cukru), albo mieszanki cukru ze alkoholem (1 część owoców na 0,5 części cukru i 0,5 części alkoholu 40%). Polecam również dodać do przetworów kwasek cytrynowy w ilości 2 łyżek na 2 l danego wyrobu. Kwas cytrynowy będzie działał jako przeciwutleniacz, stabilizator barwy i podkreśli smak oraz aromat owoców czeremchy. Do syropu czeremchowego warto dodać rum (100 ml na 1 l), nieco goździków przyprawowych, gałkę, cynamon i wanilię (do smaku).

Sok z owoców można robić tradycyjnie lub za pomocą sokowirówki. Tradycyjny sposób polega na umyciu owoców, zalaniu wodą z dodatkiem części przewidzianego cukru. Owoce należy zalać taką ilością wody, aby były nią przykryte. Owoce poddaje się ogrzewaniu, zagotowuje, przykrywa pokrywką i pozostawia do następnego dnia. Uzyskany wyciąg odcedzić, a owoce ponownie zalać do połowy, zagotować, pognieść, przetrzeć przez sito i wygnieść, odzyskując jeszcze z nich sok. Następnie otrzymane wyciągi (soki) połączyć, dodać kwasek cytrynowy, cukier, ewentualnie alkohol i przyprawy.
źródło - http://rozanski.li/?p=25(*) - Ze względu na glikozydy zawarte w nasionach czeremchy raczej bym odradzał robienie nalewek na całych owocach czeremchy. Jeśli przetrzemy owoce dla oddzielenia nasion, uzyskana pulpa zalana wódką da nalewkę bardzo trudną do sklarowania...
Jeśli już z czeremchy coś alkoholowego, to zdecydowanie rozsądniej mieszać zagęszczony sok czeremchowy uzyskany w parowniku (parowanie nie uwalnia glikozydów!), lub w sposób opisany w wikipedii ze "wzmocnioną" wódką.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Czeremchówka...

Postprzez bart » Śr, 7 wrz 2011, 14:25

Rozmawiałem dzis z ojcem.Owoce były zalane niecały miesiąc (ze względu na ryzyko przedostania się wymienionych przez Ciebie substancji)po czym nalewka została rozcinczona do ok 50-55% wodą.Owoce zasypane cukrem tak aby powstał likier.Dokładnego przepisu nie podaję bo gdzieśtam w domu jest a z racji rozległego remontu ciężko byłoby go teraz szukać.Wiec to ogólny obraz a nie przepis tak więc trudno cokolwiek naśladować.
Osobiście mi smakuje surowa wersja bez mieszania z likierem.Nie ma opisanych przez Ciebie mankamentów bedących wynikiem nadmiernego wyekstrahowania nieporzadanych substancji aczkolwiek coś przeszlo bo wyraźnie czuć nute migdałową.Przepis jest sprawdzony i pochodzi z pewnego źródła i na pewno nie jest jakąś fantazja ułańską.Podjąłem temat wyłącznie na zasadzie informacji że taka nalewka jest i nieźle smakuje. Na pewno lepiej samemu zrobić nalewke (wg rzetelnego i bezpiecznego przepisu) niż kupowac gotowe pseudo domomowe specyfiki typu „Krakowski kredens” bo dzieli je jakościowa i smakowa przepaśc. Nie jestem specjalista od wyrobu oraz częstej konsumpcji nalewek ale miałem okazję pić nalewkę która powstała poprzez zalanie drylowanych wisni samym spirytusem lubuskim bez późniejszego rozcieńczania i powiem ze zaskakująco łatwo „wchodziła”.Po przełknięciu czuć było że nie jest to słaba rzecz ale pije się to o niebo lepiej niż czystą wódkę 40%
Dereniówka wg Twojego przepisu zapowiada się ciekawie i gdyby nie wspomniany mega remont izw z tym brak miejsca na "balon" namówiłbym ojca na ten przepis.|Cóż może w przyszłym roku.

Nalewki w lecznicznictwie profesjonalnym stosowało się nawet pod koniec XX wieku aczkolwiek był to raczej minimalny udzial w rynku leków z tendencją malejącą.
bart
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 25 sie 2011, 13:09

Re: Czeremchówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 7 wrz 2011, 15:54

bart napisał(a):Wiec to ogólny obraz a nie przepis tak więc trudno cokolwiek naśladować.

To jak się to ma do zdecydowanie jednoznacznego nagłówka:
bart napisał(a):Przepis warty wypróbowania.

...poprzedzającego ów "ogólny obraz a nie przepis"?
bart napisał(a):Nie ma opisanych przez Ciebie mankamentów bedących wynikiem nadmiernego wyekstrahowania nieporzadanych substancji aczkolwiek coś przeszlo bo wyraźnie czuć nute migdałową.

Ta "nuta migdałowa" to właśnie skutek przejścia do roztworu glikozydów cyjanogennych...!
Zatem, ma ów poważny mankament.
Przyczyna: za długo, za mocnym spirytusem.
Stąd zresztą moje wszystkie w tym temacie pytania...
Żeby nie było, że nie ostrzegałem.

Uwaga!
Można sobie z tymi cyjanami poradzić, ale to już stricte... chemia i lepiej "nie róbcie tego w domu"..
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Czeremchówka...

Postprzez bart » Śr, 7 wrz 2011, 17:40

Czepiasz się słówek.A tak nawiasem mówiąc to stwierdzenie Przepis warty wypróbowania odnosł się do Twojej dereniówki :biggrin:
Przepis to coś takiego jak Ty podałeś czyli tyle kg tego tyle litrow tamtego etc.
Ja przepisu sensus stricte nie podałem i na razie nie podam z przyczyn o których pisałem.Może ktoś ma przepis na ten trunek i zamieści bo jak na razie ten temat jako osobny dotyczący czeremchówki nie do końca ma sens
Nalewka z czeremchy ma to do siebie że zawiera pewne ilości kw pruskiego.Nawet taka sklepowa.przepis wg ktorego postepowal mój ojciec byl opracowany dawno temu,fukcjonowal ilestam dekad i z tego co mi wiadomo nikt sie po tym nie pochorował.Oczywiście to nie jest jakaś obiektywna wytyczna (niektórzy pija borygo i żyją) i na pewno nie jest to w 100% najzdrowszy napój świata ale sam alkohol juz nim nie jest.Z drugiej strony nalewka służy do delektowania sie a nie zalania w trupa prawda?
Ostatnio edytowano Śr, 7 wrz 2011, 19:43 przez bart, łącznie edytowano 1 raz
bart
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 25 sie 2011, 13:09

Re: Czeremchówka...

Postprzez TakiJeden » Śr, 7 wrz 2011, 18:46

Jeśli czeremchówkę taty "bart"-a piją, i nie padli trupem, to stężenie glikozydów cjanogennych jest w niej zapewne bezpieczne. Oczywiście, przy założeniu, że na jeden raz pije się conajwyżej setkę... Nawiasem mówiąc, człowiek jest dość odporny na małe dawki HCN, w każdym razie odporniejszy niż pasożyty...
TakiJeden
 
Posty: 1466
Dołączył(a): Pn, 9 sty 2006, 15:40

Re: Czeremchówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 7 wrz 2011, 23:00

Jasne, jasne!
LD50 dla HCN , to 1,5 mg/kg masy ciała. Oznacza to, że spośród 80 kilogramowych chłopów wcale nie każdy musi umrzeć, gdy spożyją po 0,3 grama cyjanku potasu... każdy, a to jest dość spora "szczypta". Szlag trafi tylko co... drugiego!

Jak Szanowni Panowie myślą: dlaczego przepisy na czeremchówkę "zniknęły" ze wszystkich dzisiejszych oficjalnych publikacji dotyczących nalewek?
Przecież w przedwojennych "przepisach domowych" jeszcze były...
U Ćwierczakiewiczowej...
Ba...!
I u Joanny Springer można go znaleźć jako doskonałe lekarstwo domowej roboty!
Zatem, że także u Anny Fisher-Duckelmann, co oczywiste...
A, że "chodzą" obecnie w przecudacznych przeinaczeniach na różnych forach "specjalistycznych", to zupełnie inna kwestia...

Niebezpieczeństwo kryjące się w pierwszym w tym wątku poście barta dotyczy właśnie zawartej w nim informacji, że nalewkę jego ojciec robił przy pomocy spirytusu a potem rozcieńczał, podczas gdy właśnie tę nalewkę należy wyjątkowo robić przy użyciu wódki i to w dość specyficzny sposób, a dopiero gotowy nalew "podnosić" procentowo spirytusem.

A tak przy okazji...
W niektórych regionach naszego kraju nadal zbiera się i spożywa piestrzenice kasztanowate, choć są tak trujące, że właśnie z tego względu objęto je w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Po prostu - niektórzy ludzie umieją te grzyby przyrządzać, bo nauczyli się od ojców i dziadów. Sposób jest prosty i o dziwo wszędzie jednakowy, ale nie wolno od niego odejść ani na krztę, bo... wiadomo. Ja ten sposób też znam. Czy to znaczy, mimo że była by to raczej duża ciekawostka, miałbym go na przykład tu publikować - zwłaszcza zdawkowo i niedokładnie? Na forach internetowych o takich dyskutantach mówi się, że "piszą wszędzie, by zaistnieć"... Na nowomowie to ja się znam marnie, ale za mojej młodości nazywano takich... grafomanami - po prostu. Wiem, prawda bywa bolesna...
Ale ja się przecież "uwziąłem", "zagiąłem parol", "czepiam słówek" i pewno jeszcze coś tam równie ponurego!

Proponuję na tym zakończyć tę dyskusję... ostatecznie.
I jest to propozycja "nie do odrzucenia"...
Ani myślę przepraszać.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 3 lis 2011, 14:14

Przyszedł czas i zlałem nalew dereniowy - patrz kilka postów wyżej - do gąsiorka 15-to litrowego, a owoce zasypałem 4-ma kilogramami cukru.
Teraz to postoi miesiąc aż się cały cukier rozpuści, i przy okazji "wyciągnie" alkohol uwiązany w owocach. Potem zdecyduję czy jeszcze raz zasypywać owoce cukrem, czy już wystarczy...? To jest olbrzymia zaleta robienia nalewek metodą "najpierw alkohol, a potem cukier" - straty najdroższego składnika są wtedy najmniejsze.
Oczywiście spróbowałem to co zlewałem - jest surowe i tak aromatyczne, że aż za ostre, ale zapowiada się wyśmienicie.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 18 lis 2011, 20:49

Pierwszy syrop cukrowy ściągnięty i dołączony do nalewu.
Spróbowałem - zapowiada się rewelacja!
Druga porcja cukru (2 kg) wsypana i... pracuje.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 27 lis 2011, 17:12

Drugi syrop cukrowy ściągnięty i wszystko jest już połączone.
Wyszedł prawie pełniuteńki balon 15-to litrowy.

[ img ]
Smakuje wybornie, a będzie jeszcze lepsza!
Za około miesiąc zacznę ściągać do butelek...
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 30 wrz 2012, 17:09

Tak się złożyło, mże moje "źródełko" porządnego, szlachetnego derenia wyschło - sprzedali produkcję "na pniu" - a z własnych krzewów derenia jeszcze nie mam.
Smutno mi z tego powodu, ale...
Dopadłem źródło derenia suszonego i jadę z kolejną nalewką.
A robi się to tak - przepis przygotowałem dla znajomej, która chce wykorzystać tylko jeden litr spirytusu - ja robię znacznie więcej:

Dereniówka na suszonym dereniu
Dereń przebrać usuwając wszystkie nadpsute owoce.
Naczynie – balon, lepiej słój z szeroką szyjką o pojemności 3 litry.
100 gramów suszonego derenia zalać dwoma litrami wódki 40-to procentowej, albo litrem przegotowanej i schłodzonej wody, a potem (nigdy odwrotnie!) litrem spirytusu (95 %) oraz dodać dla lepszego smaku:
- 10 gramów suszonych czarnych jagód,
- jeden dobrze stłuczony w moździerzu goździk,
- 1 - 1,5 centymetra bardzo cienko pokrojonej laski wanilii,
- szczyptę cynamonu.
Całość dobrze wymieszać - najlepiej przez kołysanie - dereń bardzo źle reaguje na kontakt z jakimkolwiek metalem!
Naczynie nie musi być zamknięte na amen, ale także nie otwarte. Najlepsze są winiarskie, elastyczne dekle naciągane na szyjkę - patrz posty wyżej.
Pozostawić w ciemnym i ciepłym miejscu na minimum 6 tygodni – co dwa dni warto zakołysać naczyniem celem dobrego wymieszania zawartości.
Nalew zlać do balonu dwu lepiej 2,5 litra. Zamknąć i odstawić.
Napęczniałe alkoholem owoce po nalewie zasypać po wierzchu 1,2 do 1,5 kg cukru i pozostawić bez ruchu na 2 – 3 tygodnie. Przez kolejne 2 – 3 tygodnie codziennie dobrze zakołysać naczyniem celem wymieszania. Jeśli cukier opadnie na dno tworząc skorupę, przemieszać drewnianą łyżką lub kopyścią - nigdy metalową!
Gdy cukier całkowicie się rozpuści – może to trwać dłużej niż 6 tygodni! – syrop przesączyć przez tkaninę filtracyjną, połączyć przesącz z nalewem i… można zacząć się zachwycać. Można od razu przelać do butelek, zakorkować. Butelki oznaczyć etykietami z rokiem produkcji i położyć do leżakowania w temperaturach pokojowych.

Warto wiedzieć:
Syrop cukrowy najlepiej od razu przefiltrować przy użyciu worka do filtracji - http://biowin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/maszyny/filtry-do-wina/worek-do-filtracji-moszczu-stozkowy-3l - nie wyciskać! Trochę to potrwa, zanim się przesączy, ale nalewka od razu będzie klarowna!
Potem można, a nawet warto zająć się dalszym wykorzystaniem owoców...

Uwagi:
Owoce po zrobieniu nalewki można wykorzystać przecierając je przez rzadkie sito (oddzielenie pestek!) zżelować i zamknąć na ciepło (nie gorąco!) w słoikach – świetne do celów cukierniczych: lodów, legumin, ciast, zimą do rozgrzewającej herbaty itp.

Bukiet smakowy nalewki dereniowej aczkolwiek od razu świetny, poprawia się i to znacznie wraz z okresem leżakowania – im dłużej, tym lepiej! Pełne wartości smakowe osiąga się po 12-tu, a nawet 15 latach!
Stąd stara dobra zasada domów polskich, by „młodą” nalewkę z ostatniego roku zużyć co najwyżej w 1/3-ej, a resztę zostawić na… „zaś”. Postępując tak przez wiele kolejnych lat dorabiamy się całkiem ciekawej, zasobnej i wykwintnie smakowitej piwniczki.

Jeśli nie planuje się wykorzystania owoców po nalewce do celów cukierniczych, zlewanie syropu „do końca” bez użycia worka filtracyjnego – patrz wyżej - niesie z sobą pewne ryzyko. Taki zlewany do końca syrop cukrowy po dereniu może nie być całkowicie klarowny i z tego powodu cała dereniówka może zmętnieć. To się dość trudno klaruje, ale nie należy używać żadnych preparatów klarujących! Najlepiej zlewać odstałą dereniówkę do butelek dopiero po… roku, gdy naczynie jest potrzebne na zlanie kolejnego nalewu dereniowego. Wtedy ostatnią z dna, niesklarowaną partię dereniówki łączy się z owocami po tym kolejnym obciągu tuż przed zasypaniem cukrem.

Wniosek:
Dereniówkę warto robić co roku i to przez wiele, wiele lat!
Smacznego!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Pratt » Pt, 5 paź 2012, 11:07

Mniamm. Może spotkalibyśmy się gdzieś na łonie PKWZ coby popróbować, odwdzięczyłbym się orzechówką :wink:
Pratt
 
Posty: 52
Dołączył(a): Wt, 5 sty 2010, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 5 paź 2012, 11:43

Pratt napisał(a):Mniamm. Może spotkalibyśmy się gdzieś na łonie PKWZ coby...

Pomysł całkiem do rzeczy, ale...
Co to jest PKWZ i gdzie toto ma... łono?
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Pratt » Pt, 5 paź 2012, 11:59

Ha, muszę przyznać, że nie znam odpowiedzi na pierwsze z Twoich pytań :biggrin: . Chodziło mi, rzecz jasna, o PKWŁ. A łon (OK, może łanów) i wzgórków (no dobra, pagórków) jest tam pod dostatkiem :wink: .
Pratt
 
Posty: 52
Dołączył(a): Wt, 5 sty 2010, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 5 paź 2012, 13:08

Rzecz warta rozważenia...
Pozostaje kwestia terminu i miejsca...
Tyle, że z wolnym czasem to u mnie w tym okresie raczej kiepsko...
Od miesiąca wybieram się do Parku w Rogowie i jakoś mi nie wychodzi.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Pratt » N, 7 paź 2012, 21:18

Bez zobowiązań. Przy rozsądnej pogodzie bywa, że buszuję rowerem w Parku. Jak już dereniówka dojrzeje, pewno się pochwalisz :wink: , będę czujny. Może wtedy się spikniemy gdzieś na skrzyżowaniu swoich szlaków.
Pratt
 
Posty: 52
Dołączył(a): Wt, 5 sty 2010, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 25 paź 2012, 09:27

Pratt napisał(a):Jak już dereniówka dojrzeje, pewno się pochwalisz :wink: , będę czujny.

Coś z tą... "czujnością" chyba szwankuje i to mocno, bo przecież z tego co już w tym wątku napisałem wynika, że ja dojrzałą dereniówkę mam zawsze!
Co prawda, w tej chwili tylko roczną, ale ta też jest warta tego i... owego.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Pratt » Wt, 6 lis 2012, 11:35

Hmm...cóż...tak, może faktycznie moja czujność na tego typu specjały była większa jakieś 20 lat temu. Teraz pozostała tylko "czujność" :wink: . Ale do adremu: jak zatem do "tego i owego" można by się przymierzyć?
Pratt
 
Posty: 52
Dołączył(a): Wt, 5 sty 2010, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Czarnobzówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 9 lis 2012, 14:21

MFL u znajomych została poczęstowana nalewką na owocach czarnego bzu i zrelacjonowała mi, że bardzo Jej smakowała...
Cóż mi pozostało innego, jak po prostu taką zrobić? Albo nawet znacznie lepszą... W końcu to mój wyuczony zawód - nie dokładnie, ale... prawie. :cool:

O szukaniu i zrywaniu owoców czarnego bzu trudno o tej porze marzyć, więc:
1. Kilka dni temu zakupiłem na alle-drogo ze sprawdzonego źródła 30 dekagramów owoców suszonych i właśnie wczoraj dotarły pocztą.
2. Zanabyłem dziś drogą kupna pięciolitrowy gąsiorek - nawet ładny, w oplocie wiklinowym!
3. Po umyciu gąsiorka i wysuszeniu wsypałem tam susz, zalałem czterema litrami najtańszej wódki 40-to procentowej.
4. Dodałem drobno pokrojone pół laski wanilii, szczyptę (na czuja!) mielonego cynamonu i drugą mielonych goździków.
I... maceruje się już to wszystko, aż miło patrzeć!
Przepis

[ img ]
Się robi i... oko cieszy!
To duże, czarne straszydło obok to kolejna, tegoroczna dereniówka - też raduje!

Gwoli kompletu przepisu na nalewkę z owoców czarnego bzu, dla ewentualnych naśladowców...
Gdzieś za miesiąc:
1. Zleję nalew alkoholowy do drugiego gąsiorka.
2. Napęczniałe alkoholem owoce zasypię dwoma kilogramami cukru i dodam sok z dwóch dorodnych cytryn.
I... będę się przyglądał dalej...

Po kolejnym miesiącu, gdy już cukier się zupełnie rozpuści, a owoce pomarszczą się prawie tak samo jak dzisiejszy susz:
1. Zleję syrop cukrowy do gąsiorka z nalewem alkoholowym.
2. Dodam butelkę wytrawnego białego wina. Albo czerwonego - jeszcze nie zdecydowałem.
3. Całość nieco "podkręcę" spirytusem do pasującego mi smaku oraz... "woltażu", bo cukier i wino obniżą go zbyt mocno - tak około 33%... Jak dodam 0,3 litra spirytusu (96,5%), to uzyskam około 38% - w sam raz jak dla nalewki!
I... zacznę zbierać od MFL pochwały za kolejną udaną nalewkę.
Inny by się chwalił... :biggrin:
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 9 lis 2012, 16:26

Dereniówka już nie jest sierotą!
Dziś dostała towarzystwo... czarnobzówki
Mniam, mniam...!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Dereniówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 4 gru 2012, 17:30

Nalew dereniowy zlany, a owoce zasypane cukrem.
Smutne jest to, że z zeszłorocznej dereniówki zostało tylko 6 litrów.
No, ale za 2 miesiące będzie już nowa...
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Czarnobzówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 4 gru 2012, 17:34

Nalew na bzie zlany, a owoce zasypane kilogramem cukru i zalane butelką białego wytrawnego Chardonay. Do tego sok z dwóch dużych cytryn.
I... się robi dalej!
Ciąg dalszy już za miesiąc.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Czarnobzówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 17 gru 2012, 15:26

Dojrzała, więc ją zlałem do leżakowania, a balon znów pracuje - tym razem z tarninówką.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Tarninówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 17 gru 2012, 15:54

Pół kilograma suszonych owoców tarniny.
Szczypta mielonych goździków.
Duża, czubata łyżka suszonego kwiatu głogu.
4 litry wódki 40 %-owej.
Przepis
No... i do roboty!

Za kilka dni dodam jeszcze pół kilograma suszonych śliwek bez pestek.
To postoi ze cztery miesiące...
Po zlaniu nalewu na owoce dam pół kilograma cukru.
Jak się rozpuści, obydwa wyciągi zmieszam, dodam soku z cytryny do smaku i... poczekam pół roku.
I też będzie smakowita... na przyszłe Święta.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

... i inne nalewki

Postprzez TakiJeden » Pn, 17 gru 2012, 20:31

A mój brat wytwarza (w mniejszych ilościach, co prawda) żurawinówkę oraz pigwówkę ...

Z tego co z nim na ten temat rozmawiałem, to zasadniczo procedura jest taka albo podobna, jak nalewek wyż. opisanych. Co do pigwówki, trzeba tu jeszcze zaznaczyć że sporządzana jest nie na prawdziwej pigwie, tylko na owocach pigwowca japońskiego* (pachną podobnie, ale w smaku są znacznie kwaśniejsze). Ponieważ owoce te są wielkości niedużych jabłek, przed zalaniem spirytusem należy je skroić w drobną kostkę.

A na własną odpowiedzialność mogę zaręczyć, że obie te nalewki są całkiem, całkiem...
===============
* bardzo rozpowszechniony krzew ozdobny, ciernisty niestety...
TakiJeden
 
Posty: 1466
Dołączył(a): Pn, 9 sty 2006, 15:40

Re: Tarninówka...

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 17 gru 2012, 20:48

Się było robiło i pigwówkę...
Ale ja pigwą wolę jako dodatek wraz z goździkiem do na w pół uprużonych i "słoikowanych" jabłek, co to potem w środku zimy szarlotki pachnące wjeżdżają na stół...
Zresztą... gdybym miał robić nalewki z wszystkiego, co się do tego nadaje, to po pierwsze: gorzelnię bym musiał w domu zrobić, po wtóre: gdzieś pomiędzy tymi balonami chciałbym choć trochę... pomieszkać, a po trzecie wreszcie: ktoś by to kiedyś wreszcie musiał... wypijać.
Ja wiem, chętni się zawsze znajdą, ale tak rozpijać własne dzieci, że o wnukach nie wspomnę...?
A jak by tak się rozsmakowali...?
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Nalewki, likiery, kordiały i inne spirytualia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość