Stuptuty

O butach turystycznych wszystko... prawie

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

dareq -

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 9 lut 2007, 12:54

*
Jak wiesz mam obsesję wypruwania wszelkich metek...
Nie pamiętam jakiej firmy są moje stuptuty. Pamiętam tylko, że miałem kiedyś Wolfgang'i - bardzo dobre, ale oddałem synowi. Chyba podarł je rakami...
Przestrzegam! Dziś handluje się znakami towarowymi - kupujesz coś renomowanej firmy powiedzmy niemieckiej czy amerykańskiej, a produkt pochodzi z drugiego końca świata i... nijak się ma do uznanej wcześniej jakości. Tak bywa...!
Dlatego wolę dyskutować o funkcjach sprzętu, materiałach, kształtach, jego dobrych lub kiepskich cechach, ale nie o metkach.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Arni » Pt, 9 lut 2007, 13:06

Też się podczepię do odpowiedzi.

Miałem i testowałem dwa modele Milo - Creek i Walker. Jedne zapinane z tyłu drugie z przodu oraz ze stalową linką. Ogólnie nie są najgorsze ale tylko jeden rozmiar, słabiutki zameczek, w każdej chwili może się rozlecieć, krój do przyjęcia choć właśnie z racji jednego rozmiaru na mnie były trochę wąskawe. Osobiście też uważam za strasznie niewygodne te zapięcie z tyłu. Ile to trzeba się na wyginać by zapiąć zamek. Tragedia.

Teraz mam ochraniacze Fjorda Glacjer http://www.e-horyzont.pl/site/?p=produkty&prodid=528
i te uważam za znacznie lepiej dopracowane. 3 rozmiary, zwykła linka pod butem (w każdej chwili można wymienić) zapieńcie z przodu, znacznie lepszy zamek. No i ta cena. Materiał wprawdzie to nie Cordura ale też się sprawdza i do zwykłej turystyki w zupełności wystarczy.

Bardzo chwalone są też ochraniacze Wisportu z Cordury mod. Yeti
http://www.wisport.com.pl/index.php/odz ... iacze/yeti
choć cena trochę wysoka.
Ciekawe mogą też być te:
http://www.8a.pl/index.php?str=prod_big ... 43&subkat=
http://www.8a.pl/index.php?str=prod_big ... 43&subkat=
Arni

Postprzez Mateusz Sokalski » Pt, 9 lut 2007, 16:05

mam Yeti i chwale. mimo tego że zamek z przodu i "dziwnie" rozpinane. za to pancerne, cena w miare przystepna, i sznurek z kevlaru.
Mateusz Sokalski

Postprzez dareq » Pn, 12 lut 2007, 12:55

dziekuje za podpowiedzi :smile:

ceny mniej wiecej na podobnym poziomie...zauwazylem na allegro cos takiego --> http://www.allegro.pl/item164616905_naj ... ezne_.html czy ktos moze mial z tym stycznosc , z wygladu jakos nie przekonuja no ale.......i cos takiego ----> http://www.allegro.pl/item161983325_sto ... moro_.html
dareq

Postprzez Arni » Pn, 12 lut 2007, 13:16

Osobiście bym nie ufał temu zapięciu z boku. Idąc w kosówce czy przez inne krzaki można tą patką haczyć o nie. Z drugiej strony ochraniacze to też żadna filozofia. Poczytaj o nich tu:
http://ngt.pl/forum/?p=readTopic&nr=3305
Arni

Arni -

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 12 lut 2007, 19:11

Osobiście bym nie ufał temu zapięciu z boku. Idąc w kosówce czy przez inne krzaki można tą patką haczyć o nie.

Tak po prawdzie to haczy się wszystkim co wystaje, ale mam i takie "z boku" lecz nie zauważyłem wskazywanych przez ciebie problemów. Jedyny z nimi kłopot, to przy choćby częściowym rozpięciu suwaka rzeczywiście hacza i nagarniają do środka.
Z drugiej strony ochraniacze to też żadna filozofia.

Jasne, że nie filozofia, ale powiedz czemu tak dużo ludzi pyta o tak proste sprawy? Także na wskazywanym przez ciebie forum...
Widocznie potrzebują informacji, nie?
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Arni » Pn, 12 lut 2007, 21:28

może ludziom nie chce się po prostu mysleć :razz:
Arni

Postprzez Agnieszk@ » Pn, 12 lut 2007, 21:59

Myśleć? Hm...wydaje mi się, że po prostu niektórzy wolą spytać bardziej doświadczonych kolegów/ludzi o zdanie. Nawet, w takiej, jak wg Ciebie ochranicze :D :wink:
Agnieszk@

Postprzez dareq » Wt, 13 lut 2007, 17:33

co do mnie to pytam bo nie wiem...nigdy nie mialem ich na nogach,takze nawet jakbym ostro myslal o stuptupach to jeszcze trzeba wiedziec o czym myslec :smile: wszystko ma swoje plusy i minusy i lepiej dowiedziec sie od praktykow ktorzy nie maja w tym interesu niz sprzedawcow ktorzy maja interes....sprzedac :roll:
dareq

Arni -

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 13 lut 2007, 17:40

lepiej dowiedziec sie od praktykow ktorzy nie maja w tym interesu niz sprzedawcow ktorzy maja interes....sprzedac

I to jest właśnie jedno z głównych założeń (niekoniecznie filozoficznych) zarówno moich wszystkich "Szkół..." jak i tego forum.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez niewyspany » Śr, 7 maja 2008, 17:33

Co sadzicie o tych stuptutach?

http://www.pajaksport.pl/Firn_id-185.html

Oczywiście nie bede ich uzywal na spodniach membranowych.
niewyspany

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 7 maja 2008, 17:47

A do czego chcesz używać tych stuptutów?
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez niewyspany » Śr, 7 maja 2008, 20:52

Na wypady w góry, np. łazikowanie z plecakiem lub bez po naszych górach, od Bieszczad po Karkonosze, głównie od wczesnej Wiosny po pozną Jesien.
Własnie byłem w Beskidzie Niskim i padły mi moje wiekowe Boreale :cry: wiec czeka mnie jeszcze zakup butów. Wiem ze na pewno będą to buty bez membrany, najlepiej skora licowa, może jakies propozycje?
niewyspany

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 7 maja 2008, 21:04

Ja bardzo niechętnie wypowiadam się o firmach i poszczególnych ich produktach, bo zeszłoroczne modele są w tym roku produkowane przez zupełnie inne zakłady, a bywa ze przez inne firmy, które jedynie dzierżawią znak firmowy. To obecnie jest wręcz plagą wśród sprzętu turystycznego.
Takie porady odnośnie poszczególnych produktów znajdziesz na wielu forach górskich, ale radzę dużą ostrożność - mnóstwo bzdur tam różni wypisują.
Natomiast, co do tych stuptutów...
To są klasyczne stuptuty zimowe.
Moim zdaniem wybrany przez ciebie model jest stanowczo niedobry na letnie chodzenie po górach...
Zapięcia z przodu uniemożliwiają wietrzenie łydek podczas ciepłych deszczów i łażenia po mokrych trawach. Skutek będzie taki, że utopisz się we własnym pocie, który pięknie spłynie ci do wnętrza butów.
Druga sprawa - te paski...
Na śniegu to one są dobre, ale w błocie oblepią się glina i będziesz się ślizgał!
Zresztą, cofnij się w tym wątku na początek, a znajdziesz wystarczająco dużo porad, by wybrać to co ci będzie potrzebne.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez pon-go » Pn, 2 lut 2009, 19:10

pon-go

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 2 lut 2009, 20:29

Ja bym brał te "him'y" - wyglądają na mocniejsze. I... są!
Ona na fotce nie mają linki pod but, ale to łatwo uzupełnić - najlepiej kevlarem.
Tylko dobrze dobierz rozmiar! To musi sięgać pod samo kolano.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez pon-go » Pn, 2 lut 2009, 21:08

Dzięki też bardziej za nimi obstawałem, wezmę dwukolorowe. Napisałem do sprzedającego w sprawie linki, skoro są otwory w materiale powinna być linka w zestawie, (jak nie to dokupię, może nawet stalową). Napisał długość 43cm, to do połowy mojego kolana, jak się ułoży na nodze pewnie będzie idealnie pod kolanem.
pon-go

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 2 lut 2009, 21:24

Daj sobie na luz z tą stalową - dobrze radzę!
Chyba, że znajdziesz taką z ocynkowanymi drutami i potrafisz zacynkować końcówki i "zarobić" remizki na tych otworach. No i od razu dobierzesz idealnie długość, co wcale nie jest takie proste. Za długie linki, to śnieg "wchodzący" od dołu!
Schrzanisz i będziesz klął własny pomysł!
Najlepsze rozwiązanie, to trzy, cztero milimetrowy kevlar wiązany na podwójne ósemki - tak jak wspinacze wiążą liny do uprzęży - http://skibicki.pl/forum/viewtopic.php?p=26821#p26821
Można jeszcze na tych węzłach zastosować rurki termokurczliwe - sklepy elektrotechniczne. "Obkórczysz" je suszarką do włosów, ale potrzebna będzie taka o dużej mocy.
Ostatnio edytowano Pn, 2 lut 2009, 22:43 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 1 raz
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez pon-go » Pn, 2 lut 2009, 22:22

a takie linki kevlarowe to są ogólnodostępne gdzie je zdobyć ?
pon-go

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 2 lut 2009, 22:30

pon-go napisał(a):a takie linki kevlarowe to są ogólnodostępne gdzie je zdobyć ?

Praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym - także internetowym...
Wpisz w Google zaawansowane w pierwsze pole "linka kevlar" i walnij w Enter. Aż się zdziwisz...!
Masz tu link do nauki wiązania "ósemki" - http://www.cspsp.pl/grw/sprzetwysok/wezly/8ucho.htm
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Pietrek » N, 7 cze 2009, 19:00

Ponieważ impregnowane stuptuty już przerabiałem-mokre spodnie itd.- poszukuję membranowych. Nie ma zbyt wiele ofert w sklepach internetowych, ale znalazłem takie: http://www.carpathia.com.pl/index.php?p ... tx-gaiters
proszę o opinię.
Pietrek

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 7 cze 2009, 20:16

Pietrek napisał(a):...proszę o opinię.

A co tu opiniować?
Gore jest w tej funkcji najlepszy i... finał!
Rzecz jasna spodnie z membraną pod Gore-texem, to już przesada i to duża.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Pietrek » N, 7 cze 2009, 20:54

Zygmunt Skibicki napisał(a):Rzecz jasna spodnie z membraną pod Gore-texem, to już przesada i to duża.

Oczywiście, do stuptutów na cieplejsze pory roku myślałem o spodniach 3/4. Znalazłem takie z powerstretch'a. No cóż do Austrii po pumpki nie pojadę.
Pietrek

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 7 cze 2009, 21:12

Pietrek napisał(a):No cóż do Austrii po pumpki nie pojadę.

[ img ]

Ale legginsy za "dychę" możesz sobie zanabyć na Allegro!
Ostatnio edytowano N, 7 cze 2009, 21:31 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 3 razy
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Pietrek » N, 7 cze 2009, 21:16

Można i tak, czemu nie.
Pietrek

Postprzez sylwester » Cz, 3 wrz 2009, 08:56

dokładnie tak, po co przepłacać :)
sylwester

Postprzez Pietrek » Cz, 3 wrz 2009, 16:24

Nie chcę być złośliwy, ale ten link do strony komercyjnej to chyba jest nie na miejscu. Zostawiam to jednak Zygmuntowi.
Pietrek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 3 wrz 2009, 17:06

Już jest po... problemie.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Pietrek » Cz, 3 wrz 2009, 22:01

I tak trzymać!
Pietrek

Re: Stuptuty

Postprzez Vlaho » So, 29 sty 2011, 00:13

Z wątku 'bucianego' przeniosłem się teraz tutaj, adekwatnie do podejmowanej przeze mnie sprawy :wink:

Stuptuty zapinane od tyłu ciężko już dostać, a jak tutaj przeczytałem, główną ich zaletą jest to, że można je rozpiąć gdy jest gorąco i wentylować nogi od tyłu (ale ja i tak zamierzam używać ich głównie zimą). A jeśli zaopatrzę się w stuptuty z goretexem, zapinane od przodu ? Nie powinno być wtedy problemów z poceniem się nogi (o ile ubiór pod stuptutami będzie odpowiedni).

Tak więc wypatrzyłem dwa modele, które by mi teoretycznie odpowiadały. Póki co ich nie mierzyłem.

http://sherpa.pl/ochraniacze-cairgorn-gore-tex-gaiter
http://sherpa.pl/ochraniacze-glencoe-gaiter

Różnią się jedynie rodzajem goretexu (jeden to paclite shell, model lżejszy, a drugi pro shell, model cięższy - czyli solidniejszy?) - który byłby lepszy? Stuptuty zamierzam wykorzystywać głównie zimą w Tatrach i pod Tatrami oraz w warunkach letnich (raczej sporadycznie - wysokie łąki, deszcz, jakieś chaszcze :wink: ).

W stuptutach nie jestem obeznany tak więc za wszelkie porady i sprostowania moich poglądów będę bardzo wdzięczny :smile:
Vlaho

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Buty turystyczne