Ile i czego użyć do impregnacji?

O butach turystycznych wszystko... prawie

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Re: Ile, czego użyć do impregnacji?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 26 sty 2018, 13:52

Marcin032 napisał(a):Wiem o olejku terpentynowym itp.

Nigdy i nigdzie nie wypowiadałem się o "olejku terpentynowym"... w ogóle nie wiem, co to jest.
Mówiłem i pisałem sporo o terpentynie, a terpentyna nie jest olejem.
Marcin032 napisał(a):Czy zatem oddychalność buta, który przyjął zbyt dużo oleju spadnie aż tak drastycznie?

Tak, spadnie... już spadła do zera!
Marcin032 napisał(a):Buty były bardzo suche, więc chłonęły ten olej i chłonęły... kierowałem się uwagą, żeby olej aplikować do czasu aż przestanie się wchłaniać i co z tego wynika nie zwracałem szczególnej uwagi na proporcje.

Nie ma co deliberować. Zrobiłeś ze skórzanych butów... kalosze i... tyle.
Marcin032 napisał(a):Co teraz w przypadku tego jednego buta na którym jest już tłuszcz? Zcierać i przecierać terpentyną?

Oczywiście, że usuwać nadmiar tłuszczu terpentyną! Podejrzewam, że minimum 0,5 litra terpentyny na but...
Jeśli tego nie zrobisz, tłuszcz będzie zalewał Ci skarpety, a to się skończy pokiereszowaniem stóp...
Marcin032 napisał(a):Może jednak zostawić i będzie ok?;/

To Twoje buty, Twoje nogi i Twoje skarpety! Zrobisz, jak sam zdecydujesz, ale spróbuj pochodzić w tych butach... Może polubisz takie... "kalosze".
Memoria dignum memorandum: degustibus not es... disputandum.

I na miłość boską! Już nigdy więcej nie zajmuj się tylko jednym butem. Zawsze jednocześnie traktuj obydwa w ten sam sposób!
No... chyba że masz stopy lubiące... zupełnie inne traktowanie...
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: Ile i czego użyć do impregnacji?

Postprzez Marcin032 » Pt, 26 sty 2018, 14:13

Czym zatem różni się działanie terpentyny od olejku terpentynowego w przypadku skór (nie jest wcale gęsty, ma taką samą konsystencję)? Skóra zrobiła się miękka i elastyczna po Curium Oil.. nie podejrzewałem, że naturalnym i bardzo dobrym jakościowo olejem można praktycznie zatrzymać oddychalność.

Oczywiście, że usuwać nadmiar tłuszczu terpentyną! Podejrzewam, że minimum 0,5 litra terpentyny na but...

Rozumiem, że trzeba powrócić do tego stanu, żeby wyciągnąć nie tylko cały tłuszcz ale i jak najwięcej oleju?

I na miłość boską! Nigdy nie zajmuj się tylko jednym butem. Zawsze jednocześnie traktuj obydwa w ten sam sposób!

Po prostu napisałem post w czasie gdy jeden but zdążyłem natłuścić a drugi był jeszcze przed tym. Nadal tak jest.

Tak obecnie wyglada ten drugi "prawdopodobnie przeolejowany" but:

https://imageshack.com/a/img922/7781/8w7pzR.jpg

https://imageshack.com/a/img924/114/Q243SF.jpg

https://imageshack.com/a/img923/9995/TbdwqN.jpg
Marcin032

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 26 sty 2018, 14:44

Marcin032 napisał(a):Czym zatem różni się działanie terpentyny od olejku terpentynowego...

Olej terpentynowy, to jest bardzo stara, handlowa, wręcz... drogeryjna(*) i bardzo myląca nazwa terpentyny. Słowo olej sugeruje, że to jest olej, czyli tłuszcz, a to właśnie nie jest prawdą. Terpentyna jest mieszaniną terpenów, a nie tłuszczy, czyli estrów kwasów tłuszczowych i alkoholi wielowodorotlenowych.
Marcin032 napisał(a):Rozumiem, że trzeba powrócić do tego stanu, żeby wyciągnąć nie tylko cały tłuszcz ale i jak najwięcej oleju?

Olej to także tłuszcz! W temacie impregnacji skóry tylko dla jasności przekazu używam konsekwentnie dwóch nazw: olej dla tłuszczu płynnego, a słowa tłuszcz dla tłuszczu w temperaturach pokojowych zdecydowanie stałego.

Dobrze radzę: ponieważ potężnie przesadziłeś, ale jeszcze nie nastąpiła żadna nieodwracalna tragedia, weź Ty te obydwa buty natychmiast porządnie odtłuść terpentyną, a potem zrób ich rozsądną impregnację olejową. Słowo "rozsądną" jest tu kluczowe... nad wyraz!

(*) - drogerie i pracujący w nich drogiści atestowani dyplomami systemów rozbudowanych szkoleń cechowych, to obecnie już bardzo odległa prehistoria. Drogiści jak każda dbająca o swe własne interesy korporacja wytworzyli charakterystyczny zestaw pojęć i to tak umyślnie pokomplikowany, a nawet umyślnie mylący, by nawet chemicy akademiccy nie mogli ich zrozumieć. Na szczęście tę korporację już dawno szlag trafił... ostatecznie i nieodwracalnie.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez AndrzejR » N, 29 lip 2018, 11:16

Witam,

kupiłem terpentynę bezzapachową ale mam teraz wątpliwości czy będzie właściwą...
Na niej jest taka informacja:
"Syntetyczny substytut terpentyny balsamicznej o obniżonej zawartości związków aromatycznych. Uniwersalny rozpuszczalnik stosowany w malarstwie olejnym."

Proszę o informację.
AndrzejR

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 29 lip 2018, 12:32

AndrzejR napisał(a):Witam,

kupiłem terpentynę bezzapachową ale mam teraz wątpliwości czy będzie właściwą...
Na niej jest taka informacja:
"Syntetyczny substytut terpentyny balsamicznej o obniżonej zawartości związków aromatycznych. Uniwersalny rozpuszczalnik stosowany w malarstwie olejnym."

Proszę o informację.

Ja bym stanowczo użył terpentyny najzwyklejszej...
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Poprzednia strona

Powrót do Buty turystyczne