Buty na wyprawy górskie

O butach turystycznych wszystko... prawie

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Re: Buty na wyprawy górskie

Postprzez Arni » Pn, 31 mar 2014, 21:04

Zygmunt Skibicki napisał(a):Proponuję sznurowanie strefowe z luźniejszą górą.

Generalnie przy podchodzeniach odpuszczam sobie 2 najwyższe haki bo tak nawet wygodniej, ale przy schodzeniu właśnie, takie odpuszczanie haków nie jest najlepsze dla stabilności kostki, a tę wolał bym mieć fajnie usztywnioną. Pewnie i tak poza dodatkowa cienką skarpetka nic specjalnego nie da się wymyślić wraz z tym strefowym sznurowaniem.

A jakieś prawidła? Da to coś?
Arni

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 31 mar 2014, 22:03

Arni napisał(a):Generalnie przy podchodzeniach odpuszczam sobie 2 najwyższe haki bo tak nawet wygodniej...

Skoro tak jest, to znaczy, że te buty są dla Ciebie dużo za wysokie...
Arni napisał(a):A jakieś prawidła? Da to coś?

Ja bym na to nie liczył. Problem wynika z użytkowania, a nie z konserwacji!
A stara zasada mówi: likwidować należy przyczynę, a nie jej skutki.
Pozostaje nauczyć się schodzenia na "teleskopach"...
Innej metody nie znam, co wcale nie znaczy, że taka nie istnieje. :smile:
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Arni » Śr, 2 kwi 2014, 19:20

OK, dzięki bardzo
Arni

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 21 lip 2014, 16:55

A... proszę bardzo!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bogumil » Śr, 23 lip 2014, 16:32

Zygmunt Skibicki napisał(a):Są to moje drugie buty z membranami. Kupiłem je pomimo mojej mocno uzasadnionej niechęci do membran w butach, bo akurat takie będą mi potrzebne za... niedługo - mam nadzieję. Na pewno coś o tej dziwnej jak dla mnie wyprawie w stosownym wątku napiszę, ale oczywiście po...

No i jak udała się wyprawa? Czy Keeny przeżyły planowane 800 km? Pytam, bo po ostatnim wypadzie w Bieszczady, "wygodne" - zdawało się na początku - AKU Tribute dały mi się ostro we znaki. Okazały się jednak za wąskie w okolicy palców i zastanawiam się nad ponowynym zakupem Keenów.
bogumil

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 23 lip 2014, 16:41

Moje "Keeny" przeszły już ponad 1 000 kilometrów i nadal czuję się w nich świetnie.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bogumil » So, 26 lip 2014, 12:16

No to powracam do nich ponownie, bo jak dotychczas były najwygodniejsze, a wpadka z rozklejeniem prawdopodobnie dotyczyła tylko tego pechowego egzemplarza.
bogumil

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 7 sie 2014, 21:32

Odklejanie się gumowego otoka nie zawsze jest związane z jakąś wadą egzemplarza. Bywa, że idąc w terenie wyboistym po prostu zawadzimy o coś krawędzią otoka i... szarpniemy. W ruchach stóp, zwłaszcza gdy idziemy pod sporym obciążeniem i z dużym wysiłkiem, następują momenty w których ta stopa przemieszcza się z dużym... można nawet powiedzieć impetem. Masa razy prędkość, to jest... fizycznie to ujmując - pęd. Zatem, to szarpnięcie może być bardzo mocne. No i czasem sami naderwiemy tę spoinę klejową... Jeśli takiego uszkodzenia nie skleimy natychmiast, będzie się ono powiększało, a kurz, piasek i brud bardzo szybko doprowadzą do tego, że późniejsze klejenie bywa bardzo mało skuteczne.
Stąd wynika pragmatyczna potrzeba noszenia w plecaku możliwie maleńkiej tubki mocnego i szybko działającego kleju szewskiego oraz kilku metrów mocnej nici stilonowej. Ja to ze sobą noszę zawsze - patrz klejenie butów.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 25 lis 2014, 16:07

W niecały rok ten wątek osiągnął kolejne 150 000 wyświetleń....
Fajnie jest...!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 23 sie 2015, 15:42

W 20 miesięcy ćwierć miliona wyświetleń!
Już ich jest ponad 750 000...!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 13 maja 2016, 10:34

Kolejnych 8 miesięcy i... 100 000 wyświetleń - jest dobrze!

Przekroczono 854 000 i jak dalej tak pójdzie, to... gdzieś za półtora roku dobiję do miliona...
Padają poważne propozycje wydawnicze, bym napisał na ten temat książkę.
No... nie wiem...

Zdarzają się też zaczepne zarzuty, że mało kto tu pisze...
Po co pisać, gdy prawie wszystko o butach turystycznych jest tu napisane? Zazwyczaj wystarczy dobrze wybrane słowo wpisać w "Szukaj".
Ewentualne zapytania o drobne szczególiki już od dawna tylko przesuwam do innych bucianych wątków, gdzie już istnieje na nie odpowiedź.
Odpowiadanie linkami do istniejących "gdzieś tu" odpowiedzi - tym głównie zajmuję się w tym dziale. Starcza mi sił i czasu... póki co. :???:
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Kamo12 » Pn, 4 lip 2016, 09:45

Chodze co roku po Bieszczadach od prawie 15 lat. Od dłuższego czasu zaopatruje się w obuwie tutaj - (link usunąłem Z.S.) - jestem bardzo zadowolony i mam za każdym razem pewność, że nie przepłacam !
Kamo12

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 4 lip 2016, 10:24

Kamo12 napisał(a):Chodze co roku po Bieszczadach od prawie 15 lat. Od dłuższego czasu zaopatruje się w obuwie tutaj - (link usunąłem Z.S.) - jestem bardzo zadowolony i mam za każdym razem pewność, że nie przepłacam !

Link reklamowy usunąłem. Za drugim razem zawsze wywalam wraz z autorem.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Gość » Pn, 11 lip 2016, 13:26

Witam.

Z racji, że po 2 latach użytkowania bucików hi-tec barryt mid podeszwa uległa znacznemu starciu chciałbym kupić na przyszły rok nowy but. Te buty z hi-tec`a kupiłem jeszcze nie świadomy na co zwracać uwagę po prostu dobrze dobrze i wygodnie się w nich czułem i cena też była przyzwoita jak na pierwsze tego typu buciki.

Butów używałem w tatrach na prostych szlakach (na kasprowy, z kasprowego do hali, gubałówka) oraz w beskidach. Poza tym wiernie i wygodnie służyły do chodzenia po terenach wokół wiejskich w okolicach Częstochowy (pola, łąki, lasy, parki i również asfalt). Dobrze trzymały kostkę, nie przemokły w tatrach i beskidach podczas ulewy (impregnowałem) i stopa się nie pociła. Dalej będę używał na wycieczki do lasu itp ale w górach w tym roku były już śliskie bo podeszwa starta.

Szukam konkretnie bucików wysokich bo mam problem ze stawem skokowym, które maksymalnie dobrze będą trzymały kostkę. W góry w tym roku jeszcze we wrześniu tatry (ale łatwe szlaki), za 2 tygodnie kotlina kłodzka i w przyszłym roku w latu beskid śląski i żywiecki. Z uwagi na staw skokowy nie chodzę na całodniowe wyprawy ale w trasy na max 6-7 godzin. Ważę 85 kg zawsze mam lekki plecak (woda, kurtka itp. po prostu standardowe wyposażenie) więc but B chyba byłby optymalny .

Możecie coś konkretnie doradzić? Zastanawiam się na Forclanz 500 jednak na decathlonie podają, że nie nadają się do trekingu, czyli co? Buty chyba bardziej do włażenia na wyższe skaliste górki? Kolejna opcja to Zamberlan fox GT i Garmont Tundra.

Generalnie szukam czegoś, co w promocji uda mi się kupić do 350 zł. Tereny jak widać niezbyt wymagające i priorytety to trzymanie kostki, dobrze przyczepność i podeszwa w której nie czuć kamieni/korzeni oraz aby nie starła się po 2 sezonach. Potliwości stóp mam wysoką i wydaje mi się ze buty na gora na pozną wiosnę lato i wczesną jesień mogą się własnie słabo sprawdzić, z drugiej strony nie unikam wypadów podczas deszczu np dlatego przyczepność na śliskich kamolach wskazana.

Sporo się naczytałem, różne osoby mają różne wymagania więc postanowiłem napisać opisać konkretnie o co mi chodzi. Mieszkam na wsi i najbliższe większe sklepy to Katowice lub Częstochowa.

Pozdrawiam.
Gość

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 17 lip 2016, 15:56

Witam i przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź. Jakoś mi... umknęło.
My tu zdecydowanie i stanowczo unikamy polecania producentów i określonych modeli sprzętu. Tym między innymi różni się to forum od mnóstwa innych turystycznych. Nie będziemy tego zmieniać.

Widać, że wiesz, czego potrzebujesz i do jakich funkcji... No to wystarczy poszukać!

Trochę trudno to robić mieszkając poza dużymi aglomeracjami, ale nikt tego za Ciebie nie zrobi.
W końcu chodzi o buty - najtrudniej dopasowywalny element wyposażenia turystycznego.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 28 gru 2016, 09:29

Jest!
Dziś w nocy ten wątek przekroczył milion wyświetleń!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 28 gru 2017, 09:27

W ciągu roku ponad 475 000 wyświetleń!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 16 sie 2018, 11:32

Rano się okazało, że ten wątek przekroczył już 2 000 000 wyświetleń.
Ten drugi milion w niecałe 8 miesięcy!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Anitkaw72 » Wt, 2 kwi 2019, 20:06

Wszystko fajnie tylko przejrzeć wszystkie strony... powodzenia :D
Anitkaw72

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 2 kwi 2019, 21:22

Anitkaw72 napisał(a):Wszystko fajnie tylko przejrzeć wszystkie strony... powodzenia :D

Po pierwsze: wcale nie jest tak, że w kilku zdaniach można zawrzeć wszystko, co dla kwalifikowanego turysty jest istotne. Po drugie: to forum ma już 15 lat i nazbierało się istotnych tematów, a w nich ważnych szczegółów...
Jeśli szukasz konkretnego, szczegółowego tematu, a potrafisz dokładnie określić, co jest dla ciebie ważne, można dość łatwo od razu znaleźć właściwe miejsce na forum - tu!
Sporo ludzi tak robi. Pobuszują po ważnych dla nich tematach, następnie już trochę obeznani z tematem zadają jedno lub dwa niegłupie pytania, odpowiadam i potem już dostaję tylko podziękowania.
W wielu wątkach można znaleźć ślady takich korespondencji.
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Poprzednia strona

Powrót do Buty turystyczne