Stuptuty

O butach turystycznych wszystko... prawie

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Re: Stuptuty

Postprzez Zygmunt Skibicki » So, 29 sty 2011, 00:47

Vlaho napisał(a):...o ile ubiór pod stuptutami będzie odpowiedni...

O ile ubiór pod stuptutami będzie odpowiedni, możesz wybrać dowolne stuptuty.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez pon-go » So, 29 sty 2011, 15:02

a muszą być zapinane z przodu?
pon-go

Postprzez Zygmunt Skibicki » So, 29 sty 2011, 21:45

pon-go napisał(a):a muszą być zapinane z przodu?

Według mnie nawet nie powinny, ale przecież nie ja je będę nosił.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bart » Pn, 12 wrz 2011, 22:32

Jako że poza zimą nie używałem stuptutów (zreszta i tak pożyczałem) postanowiłem takowe zakupic.Problem polega na tym że chciałbym model z membrana gore ale nie potrafie znalezc modelu zapinanego z tyłu.Czy ktos może mi wskazać model z gtx zapinany z tyłu?Jeśli to łamie zasady forum to moze na priv?
bart

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 12 wrz 2011, 23:04

Dawno nie kupowałem, bo jakoś mi się nie poniszczyły, więc za dużo nie pomogę, ale zwracam uwagę, że pod membraną zawsze musi być komplet systemowy. Inaczej, to po prostu nie będzie działało.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bart » Wt, 13 wrz 2011, 12:54

Albo ja źle szukam albo nie ma stuptutów z membraną i zpięciem z tyłu.Najwyraźniej wygoda wzięła góre nad zdrowym rozsadkiem i produkuje sie obecnie modele zapinane z przodu :sad:
bart

Postprzez bogumil » Śr, 27 lut 2013, 21:02

A czy jeździeckie czapsy ze skóry, zapinane z tyłu, po impregnacji, będą tak samo funkcjonalne jak stuptuty?
bogumil

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 27 lut 2013, 21:11

bogumil napisał(a):A czy jeździeckie czapsy ze skóry, zapinane z tyłu, po impregnacji, będą tak samo funkcjonalne jak stuptuty?

Zupełnie nie!
Nawet tego nie próbuj, bo:
1. ugotujesz golenie,
2. zniszczysz czapsy,
3. nogi w butach i tak będą mokre!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bogumil » Śr, 27 lut 2013, 21:23

Memory five...
Siara.
I wszystko jasne :)
bogumil

Overbooty

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 22 gru 2016, 12:15

Overbooty to stuptuty obejmujące także całą dolną część cholew, a nawet spory kawałek śródstopia podeszew.
Pomysł pochodzi ze sprzętu armii natowskich, ale dobrze się przyjął wśród turystów i firmy odzieżowe to oczywiście wykorzystują...

[ img ][ img ][ img ]

Tak po prawdzie, to zdjęcia wyjaśniają wszystko.

Przestrzegam tylko przed jednym: nawet najlepsze firmowe overbooty nie uratują nóg przed przemoczeniem w butach... marnych!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Karol Frankowski » Śr, 20 lut 2019, 11:55

Wychodzi na to że koncepcje Pana Zygmunta nie są odosobnione i wymyślne jak chcieliby niektórzy .Na dowód link do stony pewnej firmy.Niedostępnej w Polsce:
https://amundsensports.com/boots/
https://amundsensports.com/knickerbocker-mens/
Koncepcja intrygująca tylko te suwaki w przedzie stuptutów i liczne szwy w cholewkach przy wysokiej cenie przekreślają produkt.Natomiast koncepcja portek z dopinanymi stuptutami w komplecie jest jak u naszych górołazów .
Karol Frankowski

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 20 lut 2019, 12:47

Karol Frankowski napisał(a):Koncepcja intrygująca tylko te suwaki w przedzie stuptutów i liczne szwy w cholewkach przy wysokiej cenie przekreślają produkt.Natomiast koncepcja portek z dopinanymi stuptutami w komplecie jest jak u naszych górołazów .

O suwakach z przodu to się już wypowiadałem i od tamtego czasu zdania nie zmieniłem ani o krztę...
Mnie w tym "wynalazku", który pokazujesz, najbardziej odstrasza to opasywanie sznurówkami ścięgien Achillesa. Ja bym tego nigdy nie zrobił, ale... jak komuś pasuje, to... jego nogi i jego sprawa.
Strona, którą wskazujesz, ma buńczucznie w nazwie "amundsen". W żadnym opisie wypraw ani w pamiętnikach Roada Amundsena nie spotkałem się z tak dopinanymi dolnymi częściami nogawek. Pewnie Robert Falcon Scott by nie zginął wraz z wszystkimi towarzyszami, gdyby nie chciał wszystkiego zrobić "mądrzej niż Amundsen"... Tak już brytyjscy wojskowi mają, że są zawsze i wszędzie mądrzejsi od całej reszty świata. Zwykle kończą z podwiniętymi ogonami.
Karol Frankowski napisał(a):koncepcja portek z dopinanymi stuptutami w komplecie jest jak u naszych górołazów .

A gdzie i u jakich "naszych górołazów" widziałeś tak dopinane nogawki?
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Karol Frankowski » Śr, 20 lut 2019, 15:47

Bardziej miałem na myśli spodnie 3/4 stuptuty i skarpetki długie,widuję czasem ludzi tak ubranych ale ich nie fotografuję.
Karol Frankowski

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 20 lut 2019, 16:43

Karol Frankowski napisał(a):Bardziej miałem na myśli spodnie 3/4 stuptuty i skarpetki długie,widuję czasem ludzi tak ubranych ale ich nie fotografuję.

Taki strój opisywał już w 1913-tym roku Zygmunt Klemensiewicz w "Zasadach Taternictwa". I to się nadal sprawdza. Te spodnie noszą nazwę pumpki - uszył mi je zaprzyjaźniony i stosownie leciwy krawiec teatralny. Dzisiaj zamiast pumpek używa się krótkich bojówek, ale to już nie to samo...
A skarpety do pumpek się ma, jak się ma dobrą Babcię. Ja taką miałem i skarpety z jej rąk przechowuję do dziś. Oszczędzam, bo na kolejną babunię szans już nie mam.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez TakiJeden » Cz, 21 lut 2019, 16:18

OOT, ale ad vocem:
Zygmunt Skibicki napisał(a):Pewnie Robert Falcon Scott by nie zginął wraz z wszystkimi towarzyszami, gdyby nie chciał wszystkiego zrobić "mądrzej niż Amundsen"...

Scott raczej nie próbował być "mądrzejszy od Amundsena", zwłaszcza, że dowiedział się, że ma rywala gdy już był w drodze i zmienić w swych planach niczego nie mógł. Oczywiście, jak to brytyjski oficer, uważał że angielskie sposoby są najlepsze na świecie i inne miał w pogardzie. Amundsen stosował natomiast sposoby zapożyczone od Inuitów, dodatkowo udoskonalone w gronie jego współpracowników. W przeciwieństwie do Anglików, Norwegowie byli zdania, że skoro ludy tubylcze Arktyki są mistrzami przetrwania w warunkach polarnych, to tego i owego można się od nich w tym względzie nauczyć i nie zadzierali wobec nich nosa tak, jak zadufani w swym przekonaniu o "misji cywilizacyjnej białego człowieka" Brytyjczycy.
TakiJeden

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 21 lut 2019, 16:54

TakiJeden napisał(a):Norwegowie byli zdania, że skoro ludy tubylcze Arktyki są mistrzami przetrwania w warunkach polarnych, to tego i owego można się od nich w tym względzie nauczyć i nie zadzierali wobec nich nosa tak, jak zadufani w swym przekonaniu o "misji cywilizacyjnej białego człowieka" Brytyjczycy.

I o to właśnie mi chodziło!
Jest świetny esej na ten temat w książce Jacka Pałkiewicza "Syberia". Guzik warte okazały się najlepsze na świecie amerykańskie puchówki, gdy dopadły ich mrozy poważniejsze niż 50-tki. Ratunkiem dla wyprawy Pałkiewicza okazała się wtedy tradycyjna i bardzo nie nowoczesna odzież Sybiraków.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Poprzednia strona

Powrót do Buty turystyczne