Prowansja 2019

Tomiki opowiadań oraz relacje z podróży

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Prowansja 2019

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 13 gru 2018, 18:55

No to zapadły decyzje... Jedziemy z Lidią do Prowansji!

Prowansja w kolorach lawendy i ochry

I Dzień 30.06.2019 - niedziela
Godzina 05.00 zbiórka uczestników na parkingu PKS przy PKP Tczew, krótka odprawa i przejazd grupy w kierunku granicy. Około południa przerwa na obiad a następnie dalszy przejazd przez Niemcy do hotelu w okolicy Bamberg. Nocleg. (945 kilometrów)

II Dzień 01.07.2019 - poniedziałek
Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Bamberg. Bamberg to perła średniowiecza zbudowana na siedmiu wzgórzach, miasto leżące w rejencji Górnej Frankonii nad rzeką Regintz, które dwoma ramionami uchodzi do Menu i Dunaju. Stare miasto Bambergu wpisane zostało w 1993 roku na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo kulturowe. Wizytówka Bambergu to Stary Ratusz usytuowany na wysepce rzeki Regnitz, dalej Klasztor Karmelitów, katedra i dawny cesarski pałac. Po spacerze przejazd do Würzburg. Tu nad wschodnim krańcem miasta góruje Residenz – jedna z najpiękniejszych tego typu budowli barokowych w Europie. Po zwiedzaniu przejazd w kierunku granicy z Francją. Tam w okolicy Lörrach zatrzymamy się na obiadokolację i nocleg. (474 kilometry)

III dzień 02.07.2019 – wtorek
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Francji. W godzinach wieczornych przyjazd do hotelu w okolicy Avignon, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. (648 kilometrów)

IV Dzień 03.07.2019 – środa
Tuż po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Avignon – stolicy Prowansji. Miasto Avignon to dawna stolica papieska, gdzie mieści się największy gotycki zamek w Europie – Pałac Papieski. Zwiedzanie Pałacu oraz słynnego mostu Saint Benezet na Rodanie. Obydwa obiekty wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się na poszukiwanie zabytków starożytnej cywilizacji Rzymian. Jednym z nich jest Pont du Gard - akwedukt Rzymski, najlepiej zachowany w Europie. Spacer po fragmencie akweduktu, który jest również wpisany na Listę UNESCO. Na zakończenie dnia udamy się do jednej z winnic na degustację lokalnego wina. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

V Dzień 04.07.2019 – czwartek
Z samego rana po śniadaniu przejazd do Les Baux-de-Provence. To malutkie, warowne prowansalskie miasteczko trubadurów, twórców rycerskiej pieśni miłosnej oraz szopki bożonarodzeniowej zbudowane na skałach, z których roztacza się wspaniały widok sięgający daleko po horyzont. Po zwiedzaniu przejazd do Arles nazywanego kiedyś małym Rzymem. Zwiedzanie antycznego miasta a następnie spacer w poszukiwaniu śladów Vincenta van Gogha. To tutaj powstały najbardziej znane obrazy malarza, tutaj obciął sobie ucho i postradał zmysły. W godzinach wieczornych powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

VI Dzień 05.07.2109 - piątek
Po śniadaniu, aby poczuć specyficzny klimat Prowansji, udamy się na płaskowyż Vaucluse – krainy niewielkich miasteczek i wiosek, uważanych za jedne z najpiękniejszych w całej Francji. Odwiedzimy Gordes – malownicze miasteczko położone na urwistym zboczu z renesansowym zamkiem i brukowanymi, wąskimi uliczkami. Stąd też udamy się na spacer wśród gajów oliwnych, ziół prowansalskich i pól lawendy, do opactwa cystersów Senanque. To właśnie stąd pochodzi jedno z najsłynniejszych zdjęć z Prowansji – lawendowe pole na tle opactwa. Następnie odwiedzimy Roussillon, francuskie kolorado, miasto ochry. Spacer do bajkowej krainy, która zachwyca wyjątkowymi formacjami skalnymi w różnych odcieniach ochry od żółci do fioletu. Następnie powrócimy do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

VII Dzień 06.07.2019 – sobota
Śniadanie. Dzisiaj odrobina adrenaliny, kanion Verdon, przez Francuzów nazywany Wielkim Kanionem Verdon. Powstał dzięki niewielkiej rzece Verdon, która przez lata wyrzeźbiła w tutejszych wapieniach ogromny kanion. Jest on drugim, co do wielkości kanionem w Europie i często nazywany jest młodszym bratem Wielkiego Kanionu Kolorado. W sumie nic w tym dziwnego, bo Verdon liczy aż 21 kilometrów długości, a w najgłębszym miejscu ma aż 700 metrów głębokości. Naprawdę robi wrażenie. Dno kanionu, przez które wije się błękitna rzeka, zmienia swoją szerokość od 6 aż do 100 metrów, natomiast górne jego krawędzie miejscami oddalone są od siebie prawie o 1,5 kilometra. Kanion Verdon poza swoim ogromem zachwyca też tym, co dzieje się wokół niego- otoczony jest piękną, bujną zielenią, która kontrastuje z błękitną rzeką i jasnymi łachami piasku niesionymi przez rzekę Verdon. A później chwila oddechu w przepięknym miasteczku Moustiers Sainte-Marie. Atrakcje Moustiers Sainte-Marie to właśnie przede wszystkim jego położenie – u podnóża stromej skały rozciętej wąwozem, z którego spływa rzeka. Jej koryto dzieli miasto niemalże na pół tworząc przy tym efektowne kaskady i niewielkie wodospady. Przerzucono nad nimi kamienne mostki, które zapewne są częstą scenerią romantycznych zdjęć. Ale Moustiers słynie także z produkcji fajansu. Ceramikę wytwarza się tu od XVII wieku, a wyroby – od kafli po talerze i lampy, można kupić w wielu sklepach. Zaś pomiędzy krawędziami skały rozdzielonej wąwozem wisi złota gwiazda będąca symbolem miasta. Różne są legendy jej pochodzenia, ale żadna nie została nigdy potwierdzona. Jedna z nich mówi o rycerzu, który przyrzekł rozwiesić gwiazdę, jeśli wróci do miasta z wojny z Saracenami, a inna jest historią miłosną. Po dniu pełnym wrażeń powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

VIII Dzień 07.07.2019 - niedziela
Dzisiaj po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i trzeba pożegnać urokliwą, mieniącą się kolorami lawendy i ochry Prowansję. Przejazd do hotelu nad Renem w okolicy Moguncji. Obiadokolacja, czas wolny na wieczorny spacer wąskimi, urokliwymi uliczkami Rudesheim położonego nad Renem. Pierwsze wzmianki o tym mieście pojawiły się w 1074 roku. Jest częścią wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Doliny środkowego Renu. Otoczone, położonymi na wzgórzach winnicami, słynie z produkcji wina, ale także i brandy Asbach.

IX Dzień 08.07.2109 - poniedziałek
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Krótka wizyta w manufakturze produkcji brandy Asbach i dalej przejazd w kierunku Polski. Ale zanim do kraju, to jeszcze ostatni przystanek i nocleg w Górach Harzu. Najpierw górnicze miasto Goslar usytuowane u podnóża Gór Harz. W mieście znajduje się 1500 zabytkowych domów o konstrukcji szkieletowej, w tym aż 168 sprzed 1550 roku. Wszystkie są pięknie odrestaurowane i razem z cesarskim Palatium wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krótki spacer po mieście a następnie przejazd do hotelu , obiadokolacja i nocleg.

X dzień 09.07.2019 – wtorek
Tuż po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Wernigerode i krótki spacer po miasteczku. Tu u podnóża Gór Harzu przycupnęło przepiękne średniowieczne miasteczko Wernigerode. Jego centrum tworzą rzędy starych, dobrze zachowanych kolorowych domów o konstrukcji szkieletowej. Wśród nich wspaniale prezentuje się beżowo-pomarańczowy budynek z dwoma wieżami. To ratusz. Stoi w rynku od co najmniej 1277 roku. Ponad miasteczkiem góruje zamek. W XII wieku służył niemieckim cesarzom, jako zamek myśliwski. Przebudowywany był w późniejszych wiekach, a ostateczny kształt nadał mu pod koniec XIX wieku ostatni właściciel z rodu Stolberg-Wernigerode. Po spacerze wyjazd w drogę powrotną do Tczewa. W godzinach wieczornych zakończenie wycieczki.

Koszt wycieczki: 4490,00 pln

Cena obejmuje:
 Transport autokarem wyposażonym w caffe bar, toaletę
 4 noclegi w hotelach na terenie Niemiec ze śniadaniami i 3 obiadokolacjami
 5 noclegów we Francji w Avignon
śniadania kontynentalne i obiadokolacje według programu
 System Audio Guide
 Ubezpieczenie NW i KL
 Opiekę pilota
 Usługa lokalnego przewodnika we Francji

Cena nie obejmuje:

 Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – 75 Euro
 Taxa klimatyczna płatna na miejscu – ok. 10 Euro
 Napoi do obiadokolacji

Hotele:
Bamberg: Hotel Andres ***
Auggen: Toste Style Hotel Baren Auggen***
Avignon: Hotel Le Petit Manoir ***
Rudesheim: Altdeutche Stube ***
Goslar: H+Hotel Goslar ***
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Prowansja 2019

Postprzez BlackHemp » N, 16 gru 2018, 13:48

O zapowiada się naprawdę ciekawie! Życzę miłego wypadu i czekam na jakąs relację.
BlackHemp
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt, 11 gru 2018, 10:35

Re: Prowansja 2019

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 gru 2018, 15:00

BlackHemp napisał(a):O zapowiada się naprawdę ciekawie! Życzę miłego wypadu i czekam na jakąs relację.

W tym pokoju jest już wiele relacji z bardzo ciekawych, wcześniejszych wyjazdów.
Życzę miłej lektury! A i podążyć "śladami" nie zawadzi...
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

2019.04.16

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 18 kwi 2019, 11:15

Jest drobna zmiana organizacyjna. Ruszamy trzy godziny wcześniej, bo do planu wycieczki nasz pilot dodał kanion Areuse w Szwajcarii. Fotki - tu!

To nawet lepiej, bo start o piątej rano i tak rozbija całą noc, a ruszając o drugiej będzie można się kimnąć w autokarze.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Opowieści, relacje...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości