Skrzydełka (motylki) kajakowe

czyli mokra robota z radosnymi... ofiarami

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Skrzydełka (motylki) kajakowe

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 28 sie 2009, 10:33

Bardzo niewiele kajaków turystycznych posiada skrzydełka zwane też motylkami - małe, wyprofilowane kształtki umieszczane na stałe pod pokładem kajaka, o które opierają się nadkolanowe części ud kajakarzy. Służą do opierania tuż nadkolanowej części uda, co pozwala wraz z podnóżkami i twardym siedziskiem oraz oparciem na całkowite zaparcie się w łodzi.

[ img ]
Tak to wygląda...

Skrzydełka są absolutnie niezbędne kajakarzom wyczynowym, a wyczynowy kajak górski bez skrzydełek można obejrzeć już tylko w... muzeach sportu.
Tak się jednak składa, że zazwyczaj wszystko, co wymyślono kiedykolwiek dla wyczynowców (czytaj - zawodowców!), prędzej czy później trafia do powszechnego, albo prawie powszechnego użytku... Wystarczy wspomnieć choćby wiosła kajakowe: kompozytowe, aramidowe, węglowe...!!! A jeszcze niedawno cały kajakarski świat, nawet ten olimpijski zadowalał się... świerkiem!

Czy skrzydełka są już dziś niezbędne w każdym kajaku turystycznym?
Bez przesady - można się bez nich obejść!

Gdyby jednak turystyka kajakowa "to było ono!" i zaczniemy planować zdecydowanie dłuższe imprezy, warto wiedzieć, że wcale niekoniecznie musimy całymi dniami wgniatać nasze kolana w chropowaty spód pokładu. Dwa wyprofilowane i dobrze (koniecznie!) dopasowane do naszych kolan kawałki tworzywa, banalnie łatwy montaż i... jazda staje się od razu dużo przyjemniejsza, że o bezpieczeństwie na "tańczącej" wodzie nie wspomnę.

Uwaga!
Jest taka ersatz-metoda, by zamiast skrzydełek używać zwykłych siatkarskich nakolanników, ale założonych nieco wyżej - nie kolanami, a udami tuż nad kolanami powinniśmy opierać się od dołu o pokład! Próbowałem to "ćwiczyć" na kajaku nie wyposażonym w skrzydełka i... wolę bez.

Jeszcze jedna uwaga!
Sporo nowszych typów kajaków turystycznych ma w stosownych miejscach (dolne obrzeże kokpitu po obydwu stronach w częściach przednio bocznych) niewinnie wystające "krzywizny". To właśnie są miejsca przeznaczone do zamontowania skrzydełek!
Mój nowy kajak ma takie, ale zanim "coś" z tym zrobię, poćwiczę, bo coś mi się zdaje, że zupełnie wystarczy mi to, co tam już jest.

Gdzie i jak kupić odpowiednie dla naszego kajaka i dla nas skrzydełka...?
Gdzie, to wiadomo - Google i... wszystko jasne!
Natomiast... jak, to problem bodaj trudniejszy niż z siodełkami rowerowymi. Trzeba bowiem wsiąść do konkretnego kajaka postawionego na "kobyłkach", wyregulować na swoje potrzeby podnóżki i oparcie, wsunąć skrzydełka na ich miejsce i... spróbować tego samego z wszystkimi innymi, dostępnymi kształtami skrzydełek. Fiu... fiu...!
Powiem od razu prawdę - nie ma żadnych szans, by wybrać dobry model skrzydełek i go dobrze dopasować bez pojechania do sprzedawcy ze swoim... kajakiem!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10840
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydełka (motylki) kajakowe

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 8 mar 2018, 12:48

Klasyczne skrzydełka kajakowe można obejrzeć - tu!
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10840
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Kajaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości