Nakładka na siedzisko - podżopnik

czyli mokra robota z radosnymi... ofiarami

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Nakładka na siedzisko - podżopnik

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 28 sie 2009, 08:52

Ta pochodząca z rosyjskiego nazwa(*) dotyczy niczego innego, jak kawałka stosunkowo twardej gąbki odciętej ze starej karimaty, a wkładanego pod tyłek. Kajakarze w kajaku, a turyści górscy i cała reszta pieszych turystów podkładają to sobie zawsze, gdy gdzieś siadają. Nie ma co wybrzydzać, a tym bardziej się wstydzić: siedzenie całymi dniami w "mokrym dołku" kajaka, to jest męcząca niedogodność. Siadanie na mokrych trawach czy zimnej skale kończy się zazwyczaj dużo wcześniejszym zakończeniem kariery turystycznej, niż byśmy chcieli!

Da się za niewielkie pieniądze kupić coś takiego w sklepach ogrodniczych - występuje pod nazwą... klęcznika, albo podobnie. Można też przyciąć odpowiedni kształtem kawałek karimaty...
Sklepy turystyczne oferują także wersje samopompujące się, ale dość kłopotliwe w wygniataniu powietrza, gdy chcemy to schować. Powoduje to nader małą "spotykalność" tego gadżetu na szlakach.

Uwaga! Małe materacyki dmuchane nie nadają się na "zmiękczenie" siedzisk kajakowych, bo są zbyt grube - siedzi się wtedy za wysoko i zbyt mało stabilnie, co mocno szkodzi równowadze całej łodzi! No... "jeździ" wtedy tyłek zupełnie niepotrzebnie na wszystkie strony - tracimy sztywność połączenia naszego ciała z kajakiem.
A tak w ogóle, to najlepiej, najwygodniej i najbezpieczniej niczego pod tyłek w kajaku nie wkładać - im lepiej twardy "fotelik" przylega do ciała, tym dokładniej "czujemy" każde, najmniejsze nawet drgnienie kajaka i każdy "gest" wody - żaden z nich nie powstaje bez powodu! A im szybciej skumamy, co się wokół nas dzieje, tym większe nasze szanse na mniejsze problemy...
Powiem tak: jeśli siedzenie w kajaku zaczyna "uwierać", lepszą metodą na to jest zamontowanie dobrych podnóżków i stałe ich używanie oraz zaklinowanie kolan pod pokładem (skrzydełka!), niż wkładanie czegokolwiek pod tyłek. Jeśli to kogoś dziwi, to... niech sam sprawdzi!

Jeszcze jedno: nigdy nie należy siadać w kajaku(**) na kapoku, bo "w razie wypadku" nie ma szans na szybkie założenie go. To zawsze należy robić przed wejściem do kajaka!
Powiem wprost: z racji solidnych umiejętności pływackich i wieloletnich doświadczeń na bardzo różnych wodach pływam kajakami bez kapoka, ale zawsze przypinam go do pokładu w ten sposób, by mieć możliwość szybkiego założenia go, gdy "coś się... kroi". Natomiast na tak zwanych "białych wodach", czyli na rzekach górskich zakłądam kapok i zapinam go "na sicher" ZAWSZE...!

(*) - jest i polski jej odpowiednik, ale to wyłącznie tłumaczenie językowe, więc sobie go tu daruję.
(**) - poza kajakiem także nie należy tego robić, bo ewentualne nasiąknięcie kapoka wodą, czy choćby wilgocią obniża jego wyporność, a on ma tylko tę jedną, a le za to bardzo ważną właściwość.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10840
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nakładka na siedzisko - podżopnik

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 8 mar 2018, 12:53

Zdarzył mi się w tym roku towarzysz spływowy, mocno starszy i bardzo poważny oraz nad wyraz rozważny człowiek, który otrzymaną ode mnie checklistę spływową za namową sprytnego sprzedawcy uzupełnił o dość kosztowną nakładkę piankową na siodełko. Kajaki mieliśmy bardzo porządne - patrz tu!.
Skutek był taki, że tylko pierwszego dnia siedział na tej gąbce. Na pierwszym biwaku nie dało się tego wysuszyć, więc by musiał kolejnego dnia siadać od razu na wilgotnym podkładzie...
Oczywiście zrezygnował i po wysuszeniu stosował potem już tylko jako podżopnik na kolejnych biwakach, co nawet sobie chwalił, zwłaszcza przy wieczornej rosie.

Potwierdzam stanowczo: pod tyłkiem na kajaku poza szybkoschnącymi gaciami nie powinno być nic!
A jeśli w zagłębieniach siodełka zbiera się woda lub spływający po ciele... pot, to trzeba tę "miseczkę" poprzewierczać niezbyt grubym wiertłem i... po problemie.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10840
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Kajaki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości