Jaki kajak turystyczny do celów... własnych?

czyli mokra robota z ofiarami... zadowolonymi

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Re: Jaki kajak turystyczny do celów... własnych?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 9 paź 2017, 15:21

Witam Cię Serdecznie!
Zdjęcia oczywiście da się zrobić, ale ponieważ kajak wisi pod sufitem w warsztacie u syna, a nie u mnie, to mi trochę... czasu zajmie.

Ale, ale...
Już w pierwszym poście tego wątku - http://skibicki.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1299, jest fotka, która pokazuje wszystko!

[ img ]

Przecież na fotce dokładnie widać, gdzie trzeba przewiercić stępkę!
I nie trzeba tam niczego zalewać... niczym, bo ten otwór nie wnika do wnętrza kajaka.
Główny problem, to kupić płetwę z oryginalną śrubą, nakrętką i kontrą, a także wszystkimi do niej podkładkami.
Zwracam uwagę właśnie na te podkładki, bo gdy zaczęliśmy z synem kombinować z nimi, to nic mądrego z tego nie wynikało... póki nie odtworzyliśmy oryginalnego, fabrycznego ich rozmieszczenia!
Przelotki i zaczep końca linki sterującej położeniem płetwy to już dużo prostsza sprawa i łatwo to wykombinować samemu. W każdym razie ja bym sugerował trzy zaczepy końcówki: płetwa całkowicie schowana (ostre manewrowanie w zwałkach z cofaniem), na pół opuszczona (płytkie, kamorzaste rzeki) i opuszczona całkowicie - jak na fotce powyżej (na duże akweny przy silnym wietrze i skośnej fali).
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Greg63 » Wt, 10 paź 2017, 11:52

Dziękuję za szybką odpowiedź na mój post, która wszystko wyjaśnia - trzeba wiercić nisko, żeby wiertło przeszło jedynie przez materiał nie wnikając do środka, chociaż może to być trudne ponieważ materiał jest cienki w tym miejscu, a producent nie zalał całkowicie polietylenem od wewnątrz szpary, która jest miedzy wgłębieniami montażowymi a kieszenią miecza jak widać na załączonym zdjęciu.

[ img ]

Pozdrawiam,
Greg63
Greg63

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 19 paź 2017, 09:57

Bo kupiłeś Solo, ale nie firmy Rotomod!
Jakaś podróba... chyba.
W najlepszym wypadku licencja kupiona i jej... realizacja, ale taka mocno... "oszczędna".
Ponoć ktoś w Polsce takie robił... kiedyś.
To na sto procent nie jest sandwich!
Sandwich jest w środku biały w ciemne kropki, taka... sól z pieprzem - spójrz na zdjęcie.

[ img ]

W moim Solo w interesującym nas miejscu jest monolit - nie ma tych szczelin, które pokazałeś na fotce...

Jakie są różnice cenowe nowych kajaków SOLO...?
Solo Lux-Sandwich Rotomod z lukiem, podnóżkami, siatką pokładową i mieczem, to minimum 2 100 zł... plus koszty frachtu ok. 150 zł
Mój używany ale w doskonałym stanie z takim samym wyposażeniem plus dodatkowo z oryginalnym, bodaj tylko raz zakładanym fartuchem RTM może być taniej - tu!
Solo polietylen jednowarstwowy (jednorodny) to cena poniżej 1 000 zł, a bez grodzi luku nawet poniżej 800 zł.
Jakość... nieporównywalna. Z zewnątrz wyglądają identycznie... prawie.

Powiem szczerze: oś obrotu miecza to jest miejsce bardzo silnie pracujące na każdej, choćby niewielkiej przeszkodzie od strony dna: kłoda, kamień, a nawet twarde, piaszczyste dno. Ja bym się nie odważył tam wiercić i zalewać tego od środka jakąkolwiek żywicą czy silikonem. Nie można śruby trzymającej płetwę skręcić na mocno, bo płetwa musi mieć luz obrotowy, by ją swobodnie podnosić linką, a opuszczać grawitacyjnie, a z drugiej strony dość ciasno, by siły boczne (to z ich powodu ona tam jest!) nie trzepotały nią zbyt luźno na osi. Miejsce jest newralgiczne, bo w komorze wodoszczelnej. Nawet nie zauważysz, gdy dziura się rozszczelni i dostanie się tam mnóstwo wody. Czym to grozi, wiesz zapewne sam.

Zrobisz, jak uważasz, ale ze względu na to, co pokazałeś na zdjęciu, ja zdecydowanie odradzam montowanie w tym kajaku płetwy, choćby nawet oryginalnej z Rotomod.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 23 lis 2017, 13:45

A tak przy okazji...
Ja właśnie zamierzam sprzedać moje Solo Lux-Sandwich Rotomod...
Zygmunt Skibicki
Mundek

Poprzednia strona

Powrót do Kajaki