Rękawiczki do kijków trekkingowych... latem?

Turystycznie, rekreacyjnie, odchudzająco, leczniczo i pod każdą inną postacią...

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Rękawiczki do kijków trekkingowych... latem?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 19 sie 2009, 12:29

Uważam, że to absurdalna przesada.
Po pierwsze - nie ma najmniejszego powodu by rękojeści kijków ściskać. Wręcz odwrotnie - im lepiej działa pętla nadgarstkowa, tym słabiej można trzymać rękojeść. Ja to robię tylko dwoma palcami: kciukiem i wskazującym. Ot, żeby tylko kijek nie wyleciał z dłoni podczas przestawianie go w nowe miejsce.

Po drugie - dłonie jednak mniej się pocą bez rękawiczki niż opatulone bez potrzeby termicznej. Opowieści o panaceum na pocące się dłonie - "korkowych" uchwytach są prawdziwe o ile i korek jest... prawdziwy i tylko... do czasu. Jeśli nasz pot wsiąknie w korek, to będzie tam fermentował. Skutek będzie taki, że uchwyt korkowy będzie źródłem... grzybicy i tylko częste mycie rąk może nas przed nią uchronić.
Poza tym lekarstwem na spocone dłonie nie mogą być rękawiczki, bo one wręcz generują pocenie się dłoni. Z kolei częste pranie rękawiczek dość szybko spowoduje ich stwardnienia i... od tego momentu do ran na dłoniach jest już tylko chwila.

Po trzecie wreszcie - dobrze założona pętla nadgarstkowa wcale nie uwiera w dłoń - patrz film instruktażowy.

No to, po co ten wiecznie mokry, przepocony bajer?
Bo sprzedawca "wcisnął"?
Chyba...

Nawet zimą, gdy tylko nie ma zbyt dużego mrozu do kijków nie używam rękawic, a jeśli już to zwykłe dzianinowe bez jakichkolwiek szwów, ale z dobrej wełny. Tyle, że nie robię z tego doktryny.
Ostatnio edytowano Pn, 15 mar 2010, 19:29 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 1 raz
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Piotr » N, 14 mar 2010, 23:00

Zgadzam się, że to gadżet. Niektórym może pomagać antyodciskowo. :-)
Zaczynając swoją przygodę z kijami pierwsze kilka wycieczek wyraźnie "czułem" ręce.
PS. Ponieważ to mój pierwszy post, witam wszystkich! :smile:
Piotr

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 15 mar 2010, 00:03

Witamy Cię Serdecznie!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez radek83 » Pn, 15 mar 2010, 18:48

Wracając do tych rękawiczek to ja w górach czasem nie ściągam rękawiczek po łańcuchach i chodzę w nich z kijkami. Ale z reguły do kijków nie zakładam rękawiczek bo przeszkadzają w "czuciu" kijków.
radek83

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 15 mar 2010, 19:25

A mógłbyś tak na spokojnie i bez emocji napisać nam tu, po co Ci latem te rękawiczki na łańcuchach?
To znaczy, dlaczego uważasz, że z rękawiczkami na łańcuchach jest lepiej?
Tak konkretnie: jakie to przewagi mają wtedy rękawiczki nad gołymi dłońmi?
Pytam poważnie, bo chciałbym poznać Twoje zdanie na ten temat.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez radek83 » Wt, 16 mar 2010, 17:37

To nie sa jakieś super rękawiczki, takie stare na siłownię. Nie umiem podać jakiegoś argumentu za tym żeby ich używać, po prostu czuję się pewniej w nich niż bez. A chodziłęm i tak i tak.
radek83

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 16 mar 2010, 18:13

radek83 napisał(a):... po prostu czuję się pewniej w nich niż bez.

No, i to jest absolutnie wystarczający argument! W końcu wszyscy robimy to dla własnej frajdy, a im lepiej się wtedy czujemy, tym lepiej jest w ogóle.
Miałbym wszak propozycję: od czasu do czasu sprawdź jednak, czy aby nie przyszedł już ten czas, że bez tych rękawiczek poczujesz się nieporównanie pewniej. Zapewniam Cię, że pewne szanse są.
Póki co masz rację: stare zszargane rękawce "siłowniane" są do tego w sam raz.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: Rękawiczki do kijków trekkingowych... latem?

Postprzez Moder_20 » Pn, 20 paź 2014, 13:08

Dokładnie to tylko dodatkowy gadżet nie obowiązkowy to już zależy od podejscia :P
Moder_20

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 20 paź 2014, 14:18

Moder_20 napisał(a):Dokładnie to tylko dodatkowy gadżet nie obowiązkowy to już zależy od podejscia :P

A jest w jakiejkolwiek dziedzinie jakiś gadżet obowiązkowy?
Albo coś jest tylko gadżetem, albo jest przedmiotem z jakiegoś powodu koniecznym... jak myślę.
Zatem... gdyby to nie sprawiało nadmiernego wysiłku: co tak naprawdę chciałeś nam powiedzieć w tym akurat miejscu?
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez tomba » Śr, 5 paź 2016, 19:45

Ja korzystałem jak miałem otarcie na dłoni ;) polecam
tomba

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 6 paź 2016, 14:28

Szanowni: tomba i orsouli, wasze powklejane linki do reklam pousuwałem. Nie róbcie tego więcej. Następnym razem usunę wraz z... autorami.

tomba napisał(a):Ja korzystałem jak miałem otarcie na dłoni ;) polecam

orsoulli napisał(a):Dokładnie, warto je nosić nawet dla dodatkowej ochrony. Ogólnie to jestem taką mądra po szkodzie, bo obtarłam sobie już ręce wielokrotnie :P

Podejrzewam, że obtarcia dłoni nabyte przy okazji marszów z kijkami wynikają z ignorowania zasadniczego kanonu: nigdy nie należy ściskać rękojeści kijków!
Od tego by porządnie się opierać na kijkach są ich paski nadgarstkowe(*) - WYŁĄCZNIE...! To te paski mają przenosić całą siłę rąk, a ściskanie rękojeści zawsze musi doprowadzać do otarć, albo pęcherzy. Róbcie, jak uważacie, ale uważajcie jak... robicie!

Proponuję przeczytać z uwagą - to!
Warto też zajrzeć tu! Tam jest, uważam, całkiem niezły film instruktażowy.

(*) - w Nordic Walking oczywiście inaczej zakładane niż w kijkach trekkingowych!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Marsze z kijkami