Jak dobrze naostrzyć nóż ?

Tematy wspólne dla wielu dziedzin turystyki aktywnej.

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Jak dobrze naostrzyć nóż ?

Postprzez OldMan » Pn, 12 sie 2013, 21:19

Jak w temacie. Mógłby ktoś opisać jak prawidłowo naostrzyć nóż i nożopodobne ustrojststwa ? :wink:
OldMan

Re: Jak dobrze naostrzyć nóż ?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 13 sie 2013, 09:11

OldMan napisał(a):Jak w temacie. Mógłby ktoś opisać jak prawidłowo naostrzyć nóż i nożopodobne ustrojststwa ? :wink:

Temat jest tak rozległy, że poważnie go traktując trzeba by się odnieść do mnóstwa aspektów technicznych.
Jakie ostrze?
Proste, szablaste, sierpowate...
Czy zębate i jak zębate...
Jak wyprowadzone?
Wypukle, wklęsło, jednostronne, symetryczne...
Jaki rodzaj narzędzia?
Nóż biwakowy, nóż "chlebowy", scyzoryk wyprawowy, scyzoryk precyzyjny z mnóstwem najprzeróżniejszych, różnie ostrzonych narzędzi, siekiera, maczeta, kukri, clipper...?
Dla przykładu: kukri inaczej się ostrzy w części sierpowatej, inaczej w części szablistej i jeszcze inaczej w okolicy końca ostrza.
Z jakiej stali jest ostrze?
Przykładowo: ostrzenie damascenów to bardzo ryzykowne zajęcie nawet dla fachowców.
Do czego i jak długo miałby służyć bez kolejnych ostrzeń?

Proponuję skorzystać z tego, co i dla mnie było bardzo pomocne nie tylko w kwestii noży - to!
Są i książki - tu!
A nawet bardzo dokładnie instruujące DVD - tu!
Bardzo polecam filmy instruktażowe Jarka Ostaszewskiego - ten! i dwa kolejne (25 i 26) tego samego autora. Rzecz dotyczy ostrzy stolarskich, ale wystarczy pomyśleć i można to zastosować do dowolnego ostrza nie zębatego.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez OldMan » Śr, 14 sie 2013, 18:30

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Nawet nie myślałem, że jest tyle sposobów na ostrzenie noży.
Zapoznam się z tymi materiałami i jeżeli jeszcze czegoś nie zrozumiem to postaram się zadać bardziej precyzyjne pytanie.
Pozdrawiam.
OldMan

Postprzez Gosiks » Cz, 22 sie 2013, 13:30

Ja również jest w szoku. Ja zawsze ostrze nóż boshką najczęściej :)
Gosiks

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 22 sie 2013, 13:49

Gosiks napisał(a):Ja zawsze ostrze nóż boshką najczęściej

Zawsze czy najczęściej, bo to widzisz... jest różnica! :biggrin:

Moja daleka "ciocia", świeć Panie nad Jej duszą, nauczyła się od swej Mamy i Babci ostrzyć ostrza noży, nożyczek itp. na spryskanych wodą granitowych stopniach przed ich domem na wsi i do samej śmierci kultywowała ten zwyczaj na tych samych schodach zresztą. Noże miała zawsze pierońsko ostre. Dziś jej córka w tym samym domu robi tak samo, a wnuczka przywozi z dalekiego miasta swe noże i tam właśnie je ostrzy...
Sam wielokrotnie i zawsze skutecznie ostrzyłem moje noże, także biwakowe na przygodnych kamiennych schodach...
Można zatem i tak...
Kiedy jednak w grę wchodzi ostrze dobrego narzędzia za niebagatelne pieniądze(*), w dodatku służące do precyzyjnych robót, na przykład nożem snycerskim, dłutem, cieślicą czy heblem, warto wiedzieć, na czym i jak to dobrze naostrzyć, by nie zniszczyć narzędzia, praca nim stawała się łatwiejszą i lżejszą, a wynik pracy nieporównywalnie lepszy. Tak się składa, że od kilku lat pomagam synowi w dużych robotach ciesielskich w jego domu, więc wiem dobrze, co mówię oraz ile warta jest taka wiedza.

(*) - Zdarzają się porządnych firm noże biwakowe, a nawet scyzoryki trekkingowe za grubych kilkaset złotych sztuka!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » So, 12 maja 2018, 09:42

Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Sprzęt, wyposażenie, prowiant i sposoby turystyczne