Fotografia czarno - biała

Zapytania, porady, sprzęt, sposoby prezentacji, prezentacje, fotorelacje itp

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Fotografia czarno - biała

Postprzez Hairy » Śr, 1 sie 2007, 09:27

chciałbym kilka wskazówek dotyczących robienia zdjęć (lustrzanką analogowa) z negatywem czarno białym.

Na co zwracać uwagę, czego nie robić etc.
Planuje kupić film ILFORDA (nie wiem jaki tutaj też prosze o pomoc)
http://www.ilford.pl/ilford.bandw.html
Hairy

Re: Fotografia czarno - biała

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 2 sie 2007, 19:07

Hairy napisał(a):chciałbym kilka wskazówek dotyczących robienia zdjęć (lustrzanką analogowa) z negatywem czarno białym.
Na co zwracać uwagę, czego nie robić etc.
Planuje kupić film ILFORDA (nie wiem jaki tutaj też prosze o pomoc)
http://www.ilford.pl/ilford.bandw.html

Zrozum mnie dobrze - to bardzo rozległy temat.
Może zatem znajdź w dobrej księgarni podręcznik fotografii czarno białej - na przykład National Geographic - "Szkoła Fotografowania - Fotografia czarno-biała". Jak juz poczytasz i będziesz miał konkretne pytania, pisz. Coś się poradzi.
Wpierw jednak musisz zdecydować, czy będziesz dawał filmy do obróbki (bardzo droga dziś usługa), czy też sam będziesz je obrabiał, co bym sugerował, bo to wielka frajda, a wystarczy niewiele umiejętności chemicznych.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez taeda » Śr, 9 mar 2011, 00:22

Odgrzewanie tak starego postu nie ma może sensu, ale pytanie o wskazówki co do pstrykania analogowego na "kliszach" , są częste .
Jako "umiarkowany" działacz forów fotograficznych , jestem zwolennikiem tezy, że kierowanie ludzi do podręczników zniechęca na zawsze do fotografowania. Początek trzeba zrobić bez tego bagazu nadętej teorii (niestety takie są zwykle cechy podreczników).
Jeśli (jak pisze przedmówca) na razie nie planujemy samodzielnego wywoływania filmów i papierów, to wystarcza kilka wskazówek.
Chcę tu skierować młodych chętnych , którzy "znaleźli stary aparat na strychu" na FORUM które trzeba wywołać sobie wchodząc na adres
http://www.stareaparaty.za.pl/index.htm

Jest tam kilka początkowych wątków (forum jest malutkie) i po ich przeczytaniu robimy pierwszą rolkę. A czy to będzie lustrzanka (np. Praktica) czy stary kompakt Smiena czy równie stary Fied....to nie ma znaczenia.
Natomiast film kupujmy najtańszy--poprostu. Na większe cyzelowanie sprawy czas będzie potem.
taeda

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 9 mar 2011, 17:11

taeda napisał(a):...kierowanie ludzi do podręczników zniechęca na zawsze do fotografowania.

Jak kogo...
Mnie nie zniechęciło, a na sto procent nie jestem w tym względzie wyjątkowy.
taeda napisał(a):Początek trzeba zrobić bez tego bagazu nadętej teorii (niestety takie są zwykle cechy podreczników).

To może zmień podręczniki...
Ja żadnej "nadętości" nie zauważyłem, a zaczynałem od Cypriana... jeśli to cokolwiek mówi.
taeda napisał(a):Jeśli (jak pisze przedmówca) na razie nie planujemy samodzielnego wywoływania filmów i papierów, to wystarcza kilka wskazówek.
Chcę tu skierować młodych chętnych , którzy "znaleźli stary aparat na strychu" na FORUM które trzeba wywołać sobie wchodząc na adres
http://www.stareaparaty.za.pl/index.htm

Wszedłem i przeczytałem...
Przerwa techniczna. Przepraszamy, strona jest tymczasowo niedostępna. Zapraszamy ponownie za chwilę.

Żeby to było zachęcające, to bym nie powiedział...
Ale może kiedyś się ta przerwa techniczna skończy... poczekamy, poczytamy, zobaczymy.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez taeda » Śr, 9 mar 2011, 23:54

Tak, autor o nazwisku Cyprian pisze bardzo klarownym językiem.
Ale kto teraz ma czas na cokolwiek.....ludzie pracują nieraz po 12 godzin.......
Istnieje inne forum (oprócz podanego ) i jest ono duże--chyba największe w temacie fotografii tradycyjnej. Warto na nim cofnąć strony o rok albo o 2 lata i sobie poczytać. Szereg odpowiedzi na kwestię : -" znalazłem smienę jak tym robić".
Niestety, rodzaj odpowiedzi mi nie odpowiada, są tu jacyś dziwni userzy.
Jednak--jest tu (na stronie) dział "Recenzje" i w zasadzie są to skrócone instrukcje poszczególnych typów starych aparatów analogowych. Polecam swoje :-))))))))))))) oczywiście........Cetro SL 110, Moskwa 5, Praktiflex........nawet Czajka-1.
link to ::
http://www.aparaty.tradycyjne.net/recenzje.php
Jednak samo forum , zwłaszcza z tego roku, jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych.
taeda

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 10 mar 2011, 19:43

są tu jacyś dziwni userzy.[/quote]
Dziwni...?
Tu...?
Ja ich rozumiem... raczej... wszystkich... prawie.
taeda napisał(a):Jednak--jest tu (na stronie) dział "Recenzje" i w zasadzie są to skrócone instrukcje poszczególnych typów starych aparatów analogowych.

Są tu gdzieś jakieś "Recenzje"?
Kurcze, może ja do jakiejś części mojego własnego forum nie mam dostępu...!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez taeda » Pt, 11 mar 2011, 11:45

Nie zrozumieliśmy się::::
Podałem w swoim poście "link" do strony skupiającej amatorów fotografii tradycyjnej.
Jest to od razu link do ich działu o nazwie "Recenzje". Są tam wskazówki co do obsługi różnych aparatów (tzw. analogowych a więc na film a nie cyfraki).
Na stronie tej /aparaty .tradycyjne .net / jest także forum, i można tam zapytać o różne szczegóły. Pisząc o dziwnych ludziach Z OWEJ STRONY FOTOGRAFICZNEJ, miałem na myśli to, że piszą językiem zbyt mądrzącym się, nawet gdy zapyta o coś przysłowiowa blondynka.
Na stronie głównej mają też poradnik foto , który stanowi wypisy z dawniejszych podręczników fotografii--jest dość prosto napisany i można go wydrukować gdy się zaczyna tę zabawę.
Natomiast pierwszy link podany przeze mnie, tj
"stareaparaty.za.pl" , kieruje nas na malutką stronkę , gdzie wraz z innymi userami zestawiłem porady absolutnie podstawowe i znajduje się to w dziale Forum tejże stronki.
Myślę, że oba ""nakierowania"" przydadzą się tutejszym fanom turystyki , gdy zechcą pobawić się aparatami tradycyjnymi.
PS. o dziwo, są jeszce pasjonaci robiący zdjęcia na płytach szklanych i to w formatach dużych- np. 9 x 12 cm. Tam jest dopiero dokładność szczegółów...!
taeda

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 11 mar 2011, 18:59

taeda napisał(a):Nie zrozumieliśmy się::::
Podałem w swoim poście "link" do strony skupiającej amatorów fotografii tradycyjnej.
Jest to od razu link do ich działu o nazwie "Recenzje".

Wybacz, ale napisałeś to tak "jasno", że można było zrozumieć zupełnie opacznie.
Sami mamy tu wieczny z tym kłopot, bo wyjaśniając komuś na odległość cokolwiek, koniecznie trzeba pisać bardzo jednoznacznie. Czasem konieczna jest nawet nudna jak flaki z olejem tak zwana łopatologia i to wcale nie ze względu na odbiorcę, ale z powodu złożoności kwestii.
Następnym razem pisz mając powyższe na względzie, ok?
taeda napisał(a):Pisząc o dziwnych ludziach Z OWEJ STRONY FOTOGRAFICZNEJ, miałem na myśli to, że piszą językiem zbyt mądrzącym się, nawet gdy zapyta o coś przysłowiowa blondynka.

No... właśnie o to chodzi!
Może zbyt pochopnie nazywasz formę "zbyt mądrzącą się"... To musi być absolutnie jednoznaczne i to wcale nie tylko dla blondynki.
Możesz sam sprawdzić w tytejszych wątkach "bucianych" jak dokładnie i szczegółowo trzeba wyjaśniać pozornie banalne kwestie impregnacji butów. I co? Też nazwiesz nasze wyjaśnienia "mądrzeniem się"?
Tylko miło, łatwo, dowcipnie i przyjemnie bywa, ale tylko na dyskotekach...
Wiedza techniczna jest bezwzględna: albo ją zgłębisz, nie zawsze milutko, albo ona Ciebie łatwiutko zdołuje... zawsze i... tyle.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 20 wrz 2017, 08:45

Frodo1988 napisał(a):Nikt nic lepszego nie wymyśli.

Próbujesz się podlizać, bredzisz, czy... naprawdę tak mało wiesz?
No to może czytaj, pytaj i słuchaj, a póki co... nic nie pisz.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Fotografia turystyczna - co, czym, jak, dlaczego?